Yatay kuyularda perforasyonlardan kaynaklanan basınç kayıplarının analizi
Analysis of pressure losses caused by perforations on horizontal wells
- Tez No: 65786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. HAKAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yatay kuyuların petrol endüstrisindeki öneminin artmasıyla birlikte yatay kuyu uygulamaları üzerindeki araştırmalar da yoğunlaşmıştır. Yatay kuyularda akış davranışı ve basınç kayıplarının analizi, üretime olan etkisi nedeniyle araştırılan konuların başında gelmektedir. Bu Yüksek Lisans Tez Çalışmasında yatay kuyularda perforasyonlardan kuyu içine akışa bağlı basınç kayıpları deneysel olarak araştırılmış, deney sonuçlan matematiksel olarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan donanım uygun şekilde tasarlanmış olan plastik boru, pompalar, basınç ölçüm panosu ve su tankından oluşmaktadır. Bu donanım üzerine iki farklı çapta (4 mm ve 8 mm) perforasyon açılmış ve her bir perforasyondan değişik debilerde enjeksiyon yapılarak basınç ölçüm noktalan ile basınç ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Farklı enjeksiyon/ana hat debi oranlarında gerçekleştirilen bu çalışmanın sonucunda elde edilen deney verileri değerlendirilerek yeni bir sürtünme faktörü korelasyonu geliştirilmiştir. Yeni korelasyon ile hesaplanan perforasyon sürtünme faktörü değerleri bu çalışmada ve benzer çalışmalardaki deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Çalışma sonuçlan yatay kuyularda perforasyonun etkisinin düşünülenden farklı olduğunu ve perforasyondan akışın kuyu akış davranışım bulundukları bölgede değiştirdiğini, bu değişimin kuyu toplam akış debisine bağlı olarak belli bir uzaklıkta (yaklaşık olarak 8dm) kaybolduğunu, sürtünme faktörünün perforasyon/ana hat akış debisi oranının. ve perforasyon/boru çapı oranının fonksiyonu olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF PRESSURE LOSSES CAUSED BY PERFORATIONS ON HORIZONTAL WELLS SUMMARY Horizontal wells have become attractive in many applications over the last 20 years. Increasing demand for the use. of horizontal wells have pushed the petroleum industry to work on the application problems of horizontal wells. One of the problems arising from the production of the well is the change of the flow behavior in the welfare. In a horizontal well depending upon the completion method, fluid may enter the welfare at different locations along the well. One of the locations where fluid can enter is the perforations. The influx along the wellbore through“ perforations effects the flow behavior in a horizontal well. This behavior change effects the production of the well. Causing important changes on the production of the well. The objective of this study is to investigate the effect of influx from perforations on the flow behavior of horizontal wells. For this purpose a new experimental test facility is designed and constructed to simulate the well and the flow from perforation. Two different diameter perforations (4 mm and 8 mm) are used on these experiments. Experimental Section Figure S.l shows the schematic description of the test facility. Experimental test facility is composed of two parts: Fluid handling system and test section. Fluid handling system is composed of two major sections, main flow and the perforation (injection) flow. In the main flow section, flow in a horizontal well is simulated. Water flows through the test facility and is then circulated back to the water tank. Two different rate centrifugal pumps are used to maintain flow in high (>30 1/min.) and low (30 l/min. -2 (S.6) For 0.0129099 MS- < -5i- < 0.0932505 M2- 9t -0.592321 ( \ ii 1.184642 \*\) For 0.0073195 MS. CM T”CO XVPERFORATION (4 mm) 17.66 cm.2.54 ci m\ 20.2 cm PERFORA ION (8 mm) l 14.0 cm i 3.0 cm ı 2.4cmti 19.4 cm Figure S.3 Locations of the perforations XVIfi o 'M U o o fi.2 ü £ o o *§ PL, C/3 S Kxvrpj/tojfp/p) XV11