Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının uyku kalitesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of social media addiction on sleep quality in Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty students
  1. Tez No: 810583
  2. Yazar: MEHMET EMİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencilerinde Sosyal Medya Bağımlılığının Uyku Kalitesi Üzerindeki Etkisinin Değerlendirilmesi, Dr. Mehmet Emin Kaya, Uzmanlık Tezi, Van, 2023. Amaç: Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık ve uyku kalitesi düzeyinin belirlenmesi ve etkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipte olan bu araştırma Nisan 2023 – Ağustos 2023 tarihleri arasında Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 595 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile uyku kalitesi, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) ile sosyal medya bağımlılık düzeyi değerlendirilmiştir. Bulgular: Öğrencilerin %57,82'si erkekti ve yaş ortalaması 22,17 ± 2,32 yıldı. SMBÖ puan ortalaması 52,03 ± 13,28, toplam PUKİ puan ortalaması 6,85 ± 2,82 (%66,39'unun uyku kalitesi kötü) idi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of Social Media Addiction on Sleep Quality in Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Students, Mehmet Emin Kaya, MD., Dissertation, Van, 2023. Aim: In this study, we aimed to determine the social media addiction rates of Van YYU Medical Faculty students and to evaluate the effects of social media use on sleep quality. Method: This cross-sectional study was carried out between April 2023 and August 2023 with the participation of Van YYU Dursun Odabaş Medical Faculty students. Sleep quality was assessed using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and social media addiction level was assessed using the Social Media Addiction Scale (SMAS). Results: 57.82% of the students were male and the mean age was 22.17 ± 2.32 years. The mean SMAS score was 52.03 ± 13.28 and the mean total PSQI score was 6.85 ± 2.82 (66.39% had poor sleep quality).