Geriatrik popülasyonda GOLD sınıflamasına göre kronik obstrüktif akciğer hastalığının şiddeti ile depresyon şiddetinin karşılaştırılması
Evaluation of depression severity according to chronic obstructive pulmonary disease stages according to geriatric depression scale in geriatric patients with chronic obstructive pulmonary disease staged according to GOLD classification
  1. Tez No: 810584
  2. Yazar: CELAL SAĞMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
SAĞMIŞ C, Van Yüzüncü yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğine Başvuran GOLD Sınıflamasına Göre Evrelenmiş KOAH Tanılı Geriatrik Hastaların, Geriatrik Depresyon Ölçeğine Göre Depresyon Şiddetinin KOAH Evrelerine Göre İncelenmesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Van, 2022. Amaç: KOAH tanılı olup depresyon ilişkili semptom ve şikayetlerle Aile Hekimliği polikliniklerine başvurular sık görülmektedir. Ayrıca geriatrik yaşlardaki popülasyonda her iki hastalığa bağlı bulgularla başvurular sıklıkla görülmektedir. Çalışmamızın amacı; geriatrik hastaların kliniğe başvurularında sahip oldukları depresyon ilişkili bulgularının, KOAH nedenli olabileceği olasılığının yanı sıra, yaşlılara has depresyon semptomlarının da ayrıca değerlendirilerek KOAH şiddeti ile depresyon şiddeti arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının saptanmasıdır. Ayrıca GOLD Sınıflaması göz önünde bulundurularak Göğüs Hastalıkları Hekimlerinin, geriatrik KOAH hastalarının takibinde depresyon olasılığını öngörmelerine yardımcı olunması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; Van Yüzüncü yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğine bağlı servis ve polikliniklere başvuran geriatrik yaşlardaki KOAH tanılı hastalarda gerçekleştirilmiştir. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Çalışma; 01.02.2023-01.05.2023 tarihlerinde Van Yüzüncü yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğine bağlı servis ve polikliniklerde takip ve tedavi için bulunan hastalarla yürütülmüştür. Çalışmamız, 115 hastaya ulaşmayı hedeflemiş, çok daha fazla sayıda hastaya ulaşılmış ancak 116 hasta araştırmamıza katılmayı gönüllü olarak kabul etmiştir. Anket, Dr Celal Sağmış ve İntörn Dr. Diyar Varışlı tarafından hastalarla birebir konuşularak doldurulmuştur. Anket içeriği; hastaların sosyodemografik özellikleri, sahip oldukları tanıları, GOLD Sınıflamasına göre KOAH klinik durumları ve depresyon hastası olup olmadıklarını ve varsa depresyon şiddetlerinin anlaşılması için yapılan Geriatrik Depresyon Skalasının muhtevası olan 30 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SAĞMIŞ C, Evaluation of Depression Severity According to Chronic Obstructive Pulmonary Disease Stages According to Geriatric Depression Scale in Geriatric Patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease Staged According to GOLD Classification who applied to Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Hospital Chest Diseases Clinic, Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Family Medicine Department, Specialization Thesis, Van, 2022. Aim: Patients with a diagnosis of COPD are frequently admitted to Family Medicine outpatient clinics with depression-related symptoms and complaints. In addition, presentations with findings related to both diseases are frequently seen in the geriatric population. The aim of our study; The aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between the severity of COPD and the severity of depression by evaluating the depression-related symptoms of geriatric patients when they apply to the clinic, as well as the possibility of COPD causes. In addition, considering the GOLD Classification, it is aimed to help Chest Health Physicians to predict the possibility of depression in the follow-up of geriatric COPD patients. Materials and Methods: Our research; The study was carried out in patients with a diagnosis of COPD at geriatric age who applied to the service and outpatient clinics of Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases. It is of descriptive and cross-sectional type. Study; It was conducted with patients who were in the service and outpatient clinics of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Chest Diseases Clinic for follow-up and treatment on 01.02.2023-01.05.2023. Materials and Methods: Our study aimed to reach 115 patients, more many patients were reached, but 116 patients voluntarily agreed to participate in our research. The survey was conducted by Dr. Celal Sağmış and İntern Dr. Diyar Varışlı. Survey content; It consists of 30 questions, which are the content of the Geriatric Depression Scale, which is made to understand the sociodemographic characteristics of the patients, their diagnoses, the clinical status of COPD according to the GOLD Classification, whether they have depression, and the severity of depression, if any.