Effectiveness of digitalisation in L2 reading: A meta-analysis
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde okuma becerisi için dijitalleştirmenin etkililiği
  1. Tez No: 810618
  2. Yazar: BARAN ARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÜVENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, teknolojiyi yabancı dil olarak İngilizce bağlamında okuma öğretiminde kullanmanın etkilerinin yanı sıra öğrencilerin yaşına, deneyde kullanılan cihaza ve tedavi süresine bağlı olarak teknoloji kullanımının olası yararlılık farklılıklarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, araştırma tasarımı, deneyde kullanılan teknolojik cihaz ve katılımcıların yaşlarına göre derin bir literatür havuzundan 22 makale, tez ve konferans bildirisi seçilmiştir. Seçilen çalışmalardan elde edilen veriler SPSS 25, Excel 2016 ve CMA kullanılarak kodlanmış, işlenmiş ve analiz edilmiştir. Genel meta-analiz sonuçları, mobil cihaz veya bilgisayar fark etmeksizin, teknolojik araçları kullanmanın, geleneksel basılı materyaller veya kitaplara kıyasla okuma becerilerini öğretmek için kullanıldığında öğrenen için daha faydalı olduğunu kanıtlamaktadır. Cihaz türüne dayalı meta-analiz, yabancı dil olarak İngilizce bağlamlarında okuma becerilerini öğretmek için bilgisayar kullanmanın mobil cihazlar kullanmaktan daha verimli olduğuna işaret etmektedir. Katılımcı yaşına dayalı meta-analiz, ergenlik dönemindeki öğrencilerin yetişkinlere kıyasla teknoloji kullanımından daha fazla yararlandığını gösteren sonuçlar sağlamıştır. Son olarak, deney süresine dayalı meta-analiz, daha kısa deneylerin (10 hafta veya daha az) öğrenciler için daha uzun deneylerden daha yararlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the effects of using technology in teaching reading in EFL contexts as well as the possible differences of usefulness the use of technology has based on learners' age, the device used in the experiment and the duration of the treatment. To achieve this goal, 22 articles, dissertations and conference proceedings have been selected amongst a deep pool of literature based on their research design, the technological device used in the experiment and the age of the participants. The data from the selected works have been coded, processed, and analysed using SPSS 25, Excel 2016 and CMA. Overall meta-analysis results show that using technological tools, whether it is a mobile device or a computer, proves to be more beneficial for the learner when it is used to teach reading skills, compared to traditional printed materials or books. Meta-analysis based on the device type points out that using computers to teach reading skills in EFL contexts is more fruitful than using mobile devices. Participant age based meta-analysis provided results which show that adolescents benefit more from using technology based reading practices compared to adults. Lastly, treatment duration based meta-analysis showed that the shorter experiments (10 weeks or less) are more useful for the learners than longer experiments.