Örgüt kültürünün iş tatminine etkisinde stratejik liderliğin rolü
The role of strategic leadership in the effect of organizational culture on job satisfaction
  1. Tez No: 810645
  2. Yazar: ZERRİN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KUMKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Araştırmanın amacı; restoran işletmesi çalışanlarının örgüt kültürü algılarının iş tatminleri üzerindeki etkisinde yöneticilerine dair stratejik liderlik algılarının aracılık rollerinin belirlenmesidir. Bununla birlikte aracılık ilişkisinin incelenmesi için gerekli olan örgüt kültürü iş tatmini direkt ilişkisi ile, örgüt kültürü stratejik liderlik algısı direkt etkisi ve stratejik liderlik algısı ile iş tatmini ilişkinin incelenmesi de araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırma, İstanbul ili hizmet sektöründe yer alan, çok şubeli kurumsal bir kafe/restoran işletmesinde yapılmış olup, örneklemi 350 çalışan oluşturmaktadır. Anket çalışmasından çevrim içi ortamda toplanan veriler SPSS Hayes Macro Process ile analiz edilmiştir. Anket verilerinin analizi sonucunda elde edilen bulgulardan; çalışanların örgüt kültürü algılarının iş tatminine etkisinde stratejik liderliğin aracı rolü bulunduğu ortaya konmuş olup demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the mediating roles of the strategic leadership perceptions of their managers in the effect of organizational culture perceptions of restaurant business employees on their job satisfaction. In addition, the direct relationship between organizational culture and job satisfaction, which is necessary for examining the intermediation relationship, the direct effect of organizational culture on strategic leadership perception, and the examination of the relationship between strategic leadership perception and job satisfaction are also included in the scope of the research. The research was conducted in a multi-branch corporate cafe/restaurant business located in the service sector of Istanbul, and the sample consists of 350 employees. The data collected online from the survey study were analyzed with SPSS Hayes Macro Process. From the findings obtained because of the analysis of the survey data, it has been revealed that strategic leadership has a mediating role in the effect of organizational culture perceptions of employees on job satisfaction and it has been understood that it differs according to demographic variables.