Milli Mücadele döneminde Amasya Müftüsü Abdurrahman Kamil Efendi
Abdurrahman Kâmil Efendi Mufti of Amasya during the National Struggle period
- Tez No: 810644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kırım'dan Amasya'ya göç eden bir ailenin çocuğu olan Abdurrahman Kâmil Efendi'nin hayatını, ilim dünyasına hizmetlerini ve Millî Mücadele'ye katkılarını ortaya koymaktır. Dönemin ileri gelen alimlerinden fıkıh, hadis, tefsir ve usul-i fıkıh gibi çeşitli ilimler öğrenerek tahsilini tamamlayan Abdurrahman Kâmil Efendi, Amasya Müftülüğü göreviyle milleti irşat etmeyi millî ve dini bir vazife olarak benimsemiş ve oğullarını da aynı anlayışla yetiştirmiştir. Amasya'da vaizlik, müftülük yapmış ve yazdığı eserlerle şehir halkının eğitim seviyesinin yükselmesine kıymetli katkılarda bulunmuştur. Abdurrahman Kâmil Efendi, dini rolünün yanı sıra Millî Mücadele döneminde Amasya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin on yedi üyesi arasında yer almıştır. Ayrıca, Millî Mücadele'nin ilk vaazını vererek tarihimizde hayati bir rol üstlenen ulemadan Amasya Müftüsü Abdurrahman Kâmil Efendi, Millî Mücadele ruhunu halka aktararak Mustafa Kemal Paşa'ya destek vermiş ve düşmana karşı topyekûn bir direnişin başlatılmasında üstün bir gayret göstermiştir. Bu sayede hem Kurtuluş Savaşı'nın hem de Cumhuriyetin getirdiği yeniliklerin yanında yer alarak Millî Mücadele tarihimizde hayati bir rol üstlenen bir alim olarak yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to uncover the life story of Abdurrahman Kâmil Efendi, the son of a family who migrated from Crimea to Amasya, and explore his contributions to the fields of science and the National Struggle. Abdurrahman Kâmil Efendi received a comprehensive education in subjects such as fiqh, hadith, tafsir, and usul-i fiqh from prominent scholars of his time. As the Mufti of Amasya, he considered it his national and religious duty to guide his people, and he instilled the same values in his sons. He bolstered the city's educational level through his preaching, his role as mufti, and his written works. In addition to his religious responsibilities, Abdurrahman Kâmil Efendi was one of the seventeen members of the Amasya Association for the Defence of National Rights during the National Struggle period. As the Amasya Mufti, he played a crucial role in history by delivering the first sermon of the National Struggle and supporting Mustafa Kemal Pasha in conveying the spirit of the movement to the people. He also made significant efforts to initiate a resistance movement against the enemy. By aligning himself with the National Struggle and the Republic's innovations, Abdurrahman Kâmil Efendi cemented his place as a scholar who played a crucial role in this period of Turkish history.