High policy analysis from the Copenhagen school perspective : The securitization of the post-Cold War climate crisis
- Tez No: 810664
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MENSUR AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
1896 yılında ünlü kimyager Svante Arrhenius'un atmosferdeki değişikliklerinin sera gazı emisyonlarından kaynakladığını keşfetmesi, iklim krizinin insan etkisiyle ortaya çıktığına dair araştırmaların artması konusunda bir dönüm noktası olmuştur. Bu önemli keşiften bir yüzyıl sonra Soğuk Savaş'ın etkilerinin uluslararası ilişkilerde dönüşmeye başlaması ile önceleri çevresel bir sorun olarak değerlendiren İklim Krizi yüksek politika öncelikleri olarak değerlendirilir. Gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmalar sonunda uzmanlar tarafından ortak mutabakata varılmış, Birleşmiş Milletler bu konuda liderlik görevini üstlenerek sorun çözümünde öncü olmuştur. 1990'lardan sonra İklim Krizi sadece çevresel bir sorun değil, aynı zamanda küresel siyasi ve ekonomik sistemlerin gözden geçirilmesini gerektiren küresel bir sosyal ve ekolojik krizdir. İklim Krizinin nedenleri ve sonuçları ile mücadele edebilmek, küresel bir bağlam ve güvenlik yaklaşımı gerektirir. Sera etkisine katkıda bulunan CO2 emisyonları dünya çapında meydana gelir ve bu nedenle, önemli bölgesel farklılıkların anlaşılması gerekse de küresel bir sorundur. Çok disiplinli bir yaklaşım kullanarak, iklim bilimi, uluslararası ilişkiler ve güvenlik çalışmalarından gelen içgörüleri bütünleştirerek, bu araştırma iklim krizi ile gelişen güvenlik kavramı arasındaki dinamik etkileşimi araştırıyor. İklim krizini güvence altına almanın sonuçlarını araştırıyor, onu acil bir güvenlik endişesi olarak çerçevelemenin motivasyonlarını, süreçlerini ve sonuçlarını değerlendiriyor.
Özet (Çeviri)
The groundbreaking discovery in 1896 by renowned chemist Svante Arrhenius, which established a link between greenhouse gas emissions and atmospheric changes, marked a significant turning point in research on the human-induced origins of the climate crisis. A century later, as the effects of the Cold War began to shape international relations, the Climate Crisis transitioned from being perceived as a low-policy issue to a high policy priority. Advancements in technology and scientific studies led to a collective agreement among experts, with the United Nations taking the lead in addressing these challenges. Since the 1990s, the climate crisis has evolved into not only an environmental problem but also a global social and ecological crisis that necessitates a reevaluation of global political and economic systems. Addressing the causes and consequences of the climate crisis requires a global perspective and a security-oriented approach. Greenhouse gas emissions, which contribute to the greenhouse effect, are a worldwide phenomenon and thus constitute a global problem, albeit with significant regional variations that need to be understood. This research examines the link between the climate crisis and security through a multidisciplinary approach, investigating the causes of framing climate issues as urgent security concerns.