Avrupa Birliği'nin Afganistan kaynaklı düzensiz göçlere ilişkin politikalarının analizi
The analysis of the European Union's policies regarding the irregular migrations originating from Afghanistan
  1. Tez No: 829732
  2. Yazar: ASLIHAN YALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ABD'nin Afganistan'dan çekilmeye başlaması ve akabinde Ağustos 2021'de Taliban'ın Afganistan'da yeniden iktidara gelmesi Afganistan kaynaklı düzensiz göçleri beraberinde getirmiştir. Sürecin ilk başında UNHCR 500 binden fazla kişinin Afganistan'ı terk etmesinin beklendiğini açıklamış ve konu göç rotaları üzerinde bulunan transit ve / veya hedef olabilecek tüm devletler ve özellikle de AB'de yakından takip edilmiştir. Zira söz konusu süreçten önceki dönemde Avrupa'da en fazla sığınma talebinde bulunan ikinci milletin Afganlar olması Birliğin bu yeni kitlesel göçleri gündeminin en üst sıralarına almasına sebep olmuştur. Genel ve soyut olarak aktardığımız bu bilgiler doğrultusunda çalışmada AB'nin düzensiz Afgan göçmenlere yönelik politikaları analiz edilecektir. Sürecin başından itibaren AB'nin düzensiz Afgan göçüne yönelik yaklaşımı ve AB temsilcilerinin açıklamaları incelendiğinde düzensiz Afgan göçünün yüksek politika kapsamında bir güvenlik tehdidi olarak algılandığı görülmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada temel olarak“Afganistan kaynaklı düzensiz göçler AB'yi nasıl etkilemektedir?”,“Birliğin düzensiz Afgan göçmenlere ilişkin izlediği politikalar nelerdir? ve ”AB neden düzensiz Afgan göçüne güvenlik temelli yaklaşmaktadır?" sorularının cevapları aranacaktır. Bu amaçla AB'nin Afganistan kaynaklı düzensiz göçlere ilişkin izlediği politikalar kuramsal olarak Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme, güvenlik sektörleri ve bölgesel güvenlik kompleksi yaklaşımları bağlamında analiz edilecektir. Yöntemi nitel veri analizi ve süreç analizi olan bu çalışmada İngilizce ve Türkçe literatürdeki birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The US withdrawal from Afghanistan and the subsequent return of the Taliban to power in Afghanistan in August 2021 brought about irregular migration from Afghanistan. At the beginning of the process, UNHCR announced that more than 500,000 people were expected to leave Afghanistan, and the issue was closely monitored by all transit and/or destination states on migration routes, especially in the EU. The fact that the second largest number of asylum seekers in Europe in the period prior to this process was Afghans caused the Union to put these new mass migrations at the top of its agenda. In line with this general and abstract information, this study will analyze the EU's policies toward irregular Afghan migrants. When the EU's approach towards irregular Afghan migration from the beginning of the process and the statements of EU representatives are analyzed, it is seen that irregular Afghan migration is perceived as a security threat within the scope of high policy. In this context, this study answers the questions“How do irregular migrations originating from Afghanistan affect the EU?”,“What are the policies pursued by the Union regarding irregular Afghan migrants?”and“Why does the EU approach irregular Afghan migration from a security perspective?”will be sought. For this purpose, the EU's policies on irregular migration from Afghanistan will be theoretically analyzed in the context of the Copenhagen School's securitization, security sectors and regional security complex approaches. This study, which is based on qualitative data analysis and process analysis, utilizes primary and secondary sources in English and Turkish literature.