Kamu hizmeti yönüyle akıllı şehirlerde kişisel verilerin korunması hakkı
The right to protect personal data in smart cities in direction of public service
  1. Tez No: 810667
  2. Yazar: ORHAN KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ALTINOK ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Artan şehirleşme oranı ile, trafik, gürültü, çevre kirliliği, su ve enerji kaynaklarının yetersizliği, konut yetersizliği gibi şehirlerin sorunları da artmaktadır. Bu sorunların karşısında akıllı şehirler, modern yaşamın gerektirdiği teknolojik ve sürdürülebilir çözümleri entegre ederek daha verimli, güvenli, sürdürülebilir ve yaşanabilir şehirler yaratmayı amaçlamaktadır. Akıllı şehirlerin itici gücü veridir. Şehrin her tarafını saran teknolojik altyapı ile şehir sakinlerinden kişisel verileri toplanmakta, bu veriler özellikle karar verme süreçlerinde, hizmet kalitesini artırmada, kaynakların etkin kullanılmasında, güvenlik ve afet yönetiminde kullanılmaktadır. Ancak bu durum insanlar için birtakım riskler de barındırmaktadır. İnsanlar için tehdit oluşturabilecek ilk durum, akıllı şehirlerin bir gözetim toplumuna dönüşmesidir. Çünkü günün her saati izlenmek, her hareketinin kaydedilmesi, en mahrem bilgilerin bile idare veya özel şirketler tarafından öğrenilmiş olması, kişinin onurlu bir hayat yaşamasına engel olabilecektir. İkinci durum ise, toplanan kişisel verilerin siber saldırılarla ele geçirilmesi veya hukuka aykırı olarak bir başkasına verilme ihtimalidir. Bu ihtimalde, kişiye özel olan veriler yetkisiz 3. kişiler tarafından ele geçirilmiş olacaktır. Bu nedenle akıllı şehirlerde kişisel verilerin korunması bir zorunluluktur. Kişisel verilerin korunması hakkı, özel hayatın gizliliği hakkı kapsamında gelişen ve günümüzde neredeyse bağımsız bir hak olarak anılan bir kişilik hakkıdır. Akıllı şehirlerde bu hakkın fonksiyonu, veri toplayarak elde edilmeye çalışılan kamu menfaati ile kişinin mahremiyetinin korunması arasında denge noktasını bulmaktır. Çalışmada önce akıllı şehir kavramı ele alınmış, bu kavramın kamu hizmeti anlayışına etkisi açıklanmış ve daha sonra da akıllı şehirlerde verilerin korunması için uygulanacak hukuki düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing rate of urbanization, cities are facing challenges such as traffic congestion, noise pollution, environmental degradation, inadequate water and energy resources, and housing shortages. In response to these problems, smart cities aim to integrate technological and sustainable solutions that are essential for modern living, creating more efficient, safe, sustainable, and livable urban environments. The driving force behind smart cities is data. Through a pervasive technological infrastructure covering all aspects of the city, personal data is collected from city residents. This data is utilized in decision-making processes, improving service quality, optimizing resource utilization, and enhancing security and disaster management. However, this situation also poses certain risks for individuals. The first threat that poses a risk to individuals is the transformation of smart cities into surveillance societies. Being constantly monitored, having every move recorded, and even the most private information being known by authorities or private companies hinder individuals from leading a dignified life. The second threat is the possibility of collected personal data being obtained through cyber attacks or being shared with others unlawfully. In such a scenario, data that is meant to be private to an individual can be compromised by unauthorized individuals. Therefore, the protection of personal data is imperative in smart cities. The right to the protection of personal data is an evolving aspect within the scope of the right to privacy, which is now recognized as an independent right. In smart cities, the function of this right is to find a balance between the public interest pursued through data collection and the preservation of an individual's privacy. The study initially focuses on the concept of smart cities, explaining its impact on the understanding of public services. Subsequently, it examines the legal regulations that will be implemented to protect data in smart cities.