Oyun dans müzik uygulamalarının 60-72 aylık çocukların öz düzenleme becerilerine etkisi
The effect of game dance music practices on the self-regulation skills of 60-72 months children
  1. Tez No: 810677
  2. Yazar: DİLAN LİA DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATIMA AKYÜZLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Okul öncesi dönemde öğrenme deneyimleri, çocukların gelişim hızı yüksek olduğu için oldukça önemlidir. Öz düzenleme becerileri için de geçerli olan bu durum, çocuklarda öz düzenleme becerisini geliştirecek oyun, dans, müzik gibi uygulamaları gündeme getirmektedir. Bu çalışmanın amacı oyun, dans, müzik uygulamalarının 60-72 aylık çocukların öz düzenleme becerilerine etkisini incelemektedir. Yapılan araştırmaya Denizli ilinden 21 çocuk katılmıştır. Ulaşılan sonuçlar oyun, dans, müzik uygulamalarının öz düzenleme becerilerini pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Okul öncesi eğitimde oyun, dans, müzik uygulamaları etkili kullanıldıkça öz düzenleme becerilerinin de artacağı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçları 21 öğrencinin verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Learning experiences in the preschool period are very important as the developmental speed of children is high. This situation, which is also valid for self-regulation skills, brings up practices such as games, dance and music that will improve children's self-regulation skills. The aim of this study is to examine the effects of games, dance and music practices on self-regulation skills in 60-72 months old children. 21 children from Denizli province participated in the research. The results show that games, dance and music practices affect self-regulation skills positively. Results have been obtained that self-regulation skills will increase as games, dance and music applications are used effectively in pre-school education. The results of the study are limited to the answers given by 21 students.