Kastamonu ilinin gastronomi turizm potansiyeli ve paydaş görüşlerine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research n the gastronomy tourism potential of Kastamonu province and stakeholder views
- Tez No: 810678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ÇILGINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Turizm, bir ülkenin ya da şehrin turist çekmek için gerçekleştirdiği çalışmaların tümüdür. Kültür, doğa, deniz gibi pek çok turizm çeşidi bulunmaktadır. Bu turizm çeşitlerinden birisi de gastronomi turizmidir. Gastronomi turizmi yılın 12 ayı bulunduğu destinasyona turist çekebilmesi, yüksek ekonomik getirisiyle, bölgenin kültürel değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına katkı sağlamaktadır. Kastamonu ili bulunduğu coğrafyası ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı farklı turizm çeşitlerini içerisinde barındırmaktadır. Bunlar tabiat, kültür, inanç, kış, deniz, gastronomi turizmleridir. Yerli ve yabancı turistler için birçok alternatif sunmaktadır. Geçmişten günümüze kültürler etkileşim hâlinde gelişir, büyür ve aktarılır. Bu durum zengin ve farklı kültürlerin oluşmasının yanında çeşitli yöresel lezzetlerin Kastamonu mutfağında yerini almasında etkili olmuştur. Bu tez çalışmasında Kastamonu şehrinin gastronomi turizm potansiyelinin paydaş görüşlerine yer verilerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nitel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak için Kastamonu ilinin turizmine yön veren 15 turizm paydaşı ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Paydaşlarla yüz yüze görüşmeler gerçekleşmiştir. Ortaya çıkan bulgular sonucunda Kastamonu'da gastronomi turizmi ön plana çıkabilecek potansiyeldeyken, bu potansiyeli harekete geçirecek kurumlararası iş birliğinin istenilen düzeyde olmadığı gözlemlenmiştir. Bu durumda gastronomi turizminin Kastamonu'da gelişmesi ve daha iyi yerlere gelmesi adına tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Everything a nation or city does to draw tourists is referred to as tourism. Tourism comes in many forms, including sea, nature, and cultural. Gastronomic tourism is one of these forms of tourism. With its high economic return, gastronomic tourism helps to maintain the region's cultural values and pass them on to future generations while bringing tourists to the destination where it is located throughout the entire year.Due to its geography and the fact that it has been the site of numerous civilizations, the province of Kastamonu offers a variety of tourist attractions. These include tourism centered on gastronomy, nature, culture, and religion. Both domestic and international tourists have a wide range of options. Through interaction, cultures change, expand, and move from the past to the present. The development of diverse and rich cultures as well as the replacement of various regional flavors in Kastamonu cuisine have both benefited from this circumstance. By incorporating stakeholder opinions, this thesis study aimed to assess Kastamonu City's potential for gastronomic tourism. The research method used was qualitative. 13 tourism stakeholders who oversee the industry in the province of Kastamonu were interviewed using a semi-structured interviewing technique in order to gather data for the study. The results of the in-person interviews with stakeholders revealed that Kastamonu has the potential to become a leading destination for gastronomic tourism, but that it is not yet at the desired level. In this instance, recommendations have been made for the growth and improvement of gastronomic tourism in Kastamonu.