Tekstil ve moda tasarımında fonksıyonel ürünlerın potansıyelını keşfetme ve örnek uygulama
Discovering the potential of functional products in textile and fashion design and sample application
  1. Tez No: 810683
  2. Yazar: TUĞBA KAHYEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşadığımız teknoloji çağında, tasarım kavramı oldukça yaygınlaşmış ve gelişmiştir, hatta tasarımcıların dahi kontrol edemeyecekleri bir noktaya gelmiştir. Tasarım, insan hayatının her alanında kendini göstermiş ve önemli bir yer edinmiştir. Tasarım, psikolojik, sosyolojik ve teknolojik etkenleri içeren bir yenilik sürecini ifade etmektedir. Bu araştırma, tasarım, kavramının temelini incelemeyi ve tasarım aşamalarını açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmalar ve incemeler, tekstil ve moda alanına odaklanarak gerçekleştirilmiştir. Tüm veriler ışığında örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırma, betimsel bir nitelik taşımaktadır ve veriler iki farklı yöntemle toplanmıştır. İlk olarak, problem temelli bir tasarım araştırması yapılmış ve buna ek olarak bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Problem temelli tasarım araştırması sürecinde, çocukların kendi yaşam alanları olan odaları için bir tasarım geliştirilmiştir. Çocuk odalarında çocuklar oyun oynamak, yaşamak, uyumak ve öğrenmektedir. Bu çalışmanın amacı, bu yaşam alanlarında işlevsel ve estetik bir ürün tasarlamaktır. Sorumlulukları oyun yoluyla öğretmeyi hedeflemektedir. Her gün dokunacakları bir pano tasarlanarak öğretici bir oyun alanına dönüştürülmüş ve böylece unutmamaları gereken sorumlulukları hatırlatmayı amaçlamaktadır. Odaları aydınlatan duvar panosu, uyku vakti yaklaştıkça yerine getirilmesi gereken her sorumluluğun sönmesiyle uykunun habercisi olacaktır. Sorumlulukları yerine getirdikçe, çocukları çevrelerindeki LED'lerin sönmesini gözlemleyeceklerdir. Ürün, küçük kareleri söndürdükçe mutluluk duyacakları şekilde tasarlanmış olup, özellikle erken öğrenim çağındaki çocuk odakları için vazgeçilmez, işlevsel ve estetik bir ürün olma potansiyeline sahiptir. Anket çalışması, tasarlanan ürünün değerlendirmesini almak amacıyla Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde bulunan bir ortaokul ve ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Toplamda 248 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, tasarlanan ürünün insanların karakter ve davranışları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve sosyal hayatlarında başarılı bireyler olmalarına katkı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the era of technology, the concept of design has become widespread and highly developed, reaching a point where even designers themselves encounter uncontrollable aspects. Design has emerged as a significant presence in every aspect of human life, encompassing psychological, sociological, and technological factors. This research, in this wise, aims to examine the fundamentals of design and elucidate the stages of the design process, focusing specifically on the textile and fashion domain. Investigations and analyses were carried out to shed light on the subject matter, leading to the implementation of a practical example.The research adopts a descriptive approach, and data were collected through two different methods. Firstly, a problem-based design research was conducted, accompanied by a questionnaire survey. The problem-based design research involved the development of a design for children's personal living spaces, their rooms thatserve as areas where children play, live, sleep, and learn. The objective of this study is to design a functional and aesthetic product for these living spaces, with the aim of teaching responsibilities through play. A touchable panel was designed as an educational game area, serving as a reminder of the duties that should not be forgotten. The illuminated wall panel in the room will gradually dim as bedtime approaches, signalling the completion of each responsibility that needs to be fulfilled. By fulfilling their responsibilities, children will observe the LEDs in their surroundings gradually turning off. The product is designed to provide a sense of happiness as each small square is turned off, making it an indispensable, functional, and aesthetic item, particularly for children in their early learning stages. The questionnaire survey was conducted to evaluate the designed product and involved 248 students from both primary and secondary schools in the Şahinbey district of Gaziantep, Türkiye.The results obtained from the research indicate that the designed product has a positive impact on individuals' character and behaviour, contributing to their success in social lives.