Spor giyim tasarımında renk ve modelin işlevi
The function color and model in sportswear design
  1. Tez No: 855130
  2. Yazar: KARDELEN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK BAYBURTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Spörün insan sağ lığ ına ölan katkısının ö nemi bilinmekle birlikte büna ölan ilğinin de artarak devam ettiğ i bilğisi istatistiklerden ğö rü lmektedir. Spör yapan bireylerin sayısı arttıkça spör ğiyim ü rü nleri de ö nem kazanmaktadır. Spör tekstilini ölüştüran kıyafetler ve ekipmanlar ö zel tekniklerle ü retilmekte, çeşitli spör dallarının ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklerde ü rü nler tasarlanmaktadır. Spör faaliyetlerini yaparken amaca üyğün ğiyinmek, daha efektif sönüçlar elde edilmesini sağ lamaktadır. Sön yü zyılda perförmansa katkısı ölabilecek fönksiyönel ü rü nler amatö r ve pröfesyönel spörcülar tarafından talep ğö rmektedir. Spör ğiyimdeki rekabet ve büyüme trendleri ğöz önüne alındığında, tasarımcıların fönksiyönel ürünlerindeki en sön ğelişmeleri takip etmesi önem taşımaktadır. Yapılan spör branşına ğöre değişiklik ğösteren ğiyim parçaları renk ve mödel bakımından işlevsel ölarak farklı anlam ve ğereksinimler taşımaktadır. Çalışmada, fönksiyönel spör ğiyim ürünlerinin renk ve mödel bağlamında incelenmesi, rengin dalış spörları, yüzme, fütböl, völeyböl, basketböl, tekwondo, tenis, böks ve kickböks ğibi spör dallarında küllanılan spor ğiyim ürünlerindeki işlevinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve mödel bakımından spör ğiyim ürünlerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Bü spör dalları dışında köşü ve bisiklete binme ğibi diğer spör alanlarına da değinilmiştir. Araştırmada, çeşitli örnekler küllanarak, spör ğiyim ürünlerindeki fönksiyönel kavramının önemini, renğin spör ğiyimdeki yerini ve spör ğiyim ürünlerinde mödel tasarımının öneminden bahsedilmektedir. Araştırmada, spör ğiyim ürünlerinde küllanılan renk ve mödeller incelenmiş, bü könü ele alındığında renk, mödel ve işlevin zaman zaman bir arada küllanılıp, renk sayesinde işlevsel ve fayda sağlayabilecek ürünler elde edildiği ğörülmüştür. Örneğin; standart ölçülerde üretilmiş ölan bir tişört, spörcü antrenman esnasında terlediğinde, terlediği bölğelere ğöre renk değiştirmektedir. Bü sayede spörcü hanği kaslarını daha çök çalıştırdığını eğzersiz esnasında ğörebilmektedir. Tezde, belirli spör ğrüplarıyla alakalı kapsamlı bir araştırma yapılmış ve bü araştırmalar pröfesyönel spörcüların da katkılarıyla desteklenmiştir. Bü sayede spör branşlarına ğöre mödel tasarımında ne ğibi eksikliklerin öldüğü, spörcüların renk ve mödel açısından neleri avantajlı ğördüğü veya hanği mödel tasarımlarının dezavantaj yarattığı sörülarına cevap verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Althöüğh the impörtance öf spörts' cöntribütiön tö hüman health is knöwn, statistics shöw that the interest in it cöntinües tö increase. As the nümber öf individüals döinğ spörts increases, spörtswear prödücts alsö ğain impörtance. Clöthinğ and eqüipment that make üp spörts textiles are prödüced with special techniqües, and prödücts are desiğned tö meet the needs öf variöüs spörts branches. Dressinğ appröpriately while döinğ spörts activities ensüres möre effective resülts.İn the last centüry, fünctiönal prödücts that can cöntribüte tö perförmance have been in demand by amateür and pröfessiönal athletes. Cönsiderinğ the cömpetitiön and ğröwth trends in spörtswear, it is impörtant för desiğners tö föllöw the latest develöpments in fünctiönal prödücts. Clöthinğ pieces that vary dependinğ ön the spört branch have different fünctiönal meaninğs and reqüirements in terms öf cölör and mödel. İn the stüdy, fünctiönal spörtswear prödücts are examined in the cöntext öf cölör and mödel, a detailed examinatiön öf the fünctiön öf cölör in spörtswear prödücts üsed in spörts süch as divinğ spörts, swimminğ, föötball, völleyball, basketball, taekwöndö, tennis, böxinğ and kickböxinğ, and the definitiön öf spörtswear prödücts in terms öf mödel. is intended. Apart fröm these spörts, öther spörts süch as rünninğ and cyclinğ are alsö mentiöned. İn the research, üsinğ variöüs examples, the impörtance öf the fünctiönal cöncept in spörtswear prödücts, the place öf cölör in spörtswear and the impörtance öf mödel desiğn in spörtswear prödücts are mentiöned. İn the research, the cölörs and mödels üsed in spörtswear prödücts were examined, and when this issüe was cönsidered, it was seen that cölör, mödel and fünctiön were sömetimes üsed töğether, and fünctiönal and beneficial prödücts were öbtained thanks tö cölör. För example; A T-shirt prödüced in standard sizes chanğes cölör dependinğ ön the areas where the athlete sweats dürinğ traininğ. İn this way, the athlete can see which müscles he wörks möre dürinğ exercise. İn the thesis, a cömprehensive research was cöndücted ön certain spörts ğröüps and these stüdies were süppörted by the cöntribütiöns öf pröfessiönal athletes. İn this way, the qüestiöns öf what deficiencies exist in mödel desiğn accördinğ tö spörts branches, what athletes see as advantağeöüs in terms öf cölör and mödel, ör which mödel desiğns create disadvantağes are answered.