Matematiksel oyunların 7. sınıf öğrencilerinin stratejik düşünme becerilerinin gelişimine ve derse katılım düzeyine etkisi
The effect of mathematical games on 7th grade students' development of strategic thinking skills and class participation
  1. Tez No: 810688
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematiksel oyunlarının 7. sınıf öğrencilerinin stratejik düşünme becerilerinin gelişimine ve derse katılım düzeylerine etkisini araştırmaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden deney kontrol gruplu yarı deneysel desen ile tasarlanmıştır. Çalışma 2022-2023 Eğitim- Öğretim yılı Ekim ve Kasım aylarında olmak üzere toplam 6 hafta boyunca devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak Stratejik Düşünce Becerileri Ölçeği (SDBÖ) ve Derse Katılım Ölçeği (DKÖ) kullanılmıştır. Stratejik Düşünce Becerileri Ölçeği ve Derse Katılım Ölçeği deney ve kontrol grubuna uygulama öncesi ve sonrasında ön test-son test olarak uygulanmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu ile kontrol grubu arasında stratejik düşünme becerilerinin gelişiminde ve derse katılım düzeylerinde farklılaşma olup olmadığı karşılaştırılmıştır. Uygulama, Marmara bölgesinde bir devlet okulunda biri kontrol biri deney grubu olmak üzere aynı matematik öğretmenin girdiği iki farklı 7. sınıf ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, matematik eğitimine uygun oyunlar entegre edildiği zaman öğrencilerin stratejik düşünme becerilerinin gelişimine ve stratejik düşünen bireylerin yetişmesine önemli katkı sağladığı söylenebilir. Öğrenme sürecinin oyunlarla desteklenmesi ise derse katılımı anlamlı derecede katkı sağlamıştır. Öğrencilerde fark edilebilir bir ölçüde derse katılımın arttığı, öğrencilerin zihinsel olarak derse odaklandığı, bu durumun bilişsel öğrenmeyi ve kalıcı öğrenmeyi desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of mathematical games on the development of 7th grade students' strategic thinking skills and their level of participation in the lesson. The research was designed by using a quasi-experimental design with experimental control group, which is one of the quantitative research methods. The study continued for 6 weeks in October and November of the 2022-2023 academic year. The Strategic Thinking Skills Scale and the Class Participation Scale were applied to the experimental and control groups before and after the application as a pre-test and post-test. As a result of the research, it was compared whether there was a difference in the development of strategic thinking skills and the level of participation in the lesson between the experimental group and the control group. The research was conducted in a public school in the Marmara region with two class of 7th grade students, one in the control group and one in the experimental group, taught by the same mathematics teacher. As a result of this research, it was determined that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group both in strategic thinking skills and participation. In this direction, it can be said that when games suitable for mathematics education are integrated, it contributes significantly to the development of students' strategic thinking skills and to the training of individuals who think strategically. Supporting the learning process with games contributed significantly to class participation. It can be said that the participation of the students in the lesson increases noticeably, the students focus on the lesson mentally, and this situation supports cognitive learning and permanent learning.