Merging technology and education: real-time air quality monitoring as a catalyst for the growth of pre-service science teachers in citizen science
Teknoloji ve eğitimi harmanlama: fen bilgisi öğretmen adaylarının vatandaş bilimi alanındaki gelişimine katalizör olarak gerçek zamanlı hava kalitesi izleme
- Tez No: 810689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu tez, bilimsel katılımın temel bir aracı olarak gerçek zamanlı mobil hava kalitesi izlemesi ile vatandaş bilimini fen bilgisi öğretmen adaylarının eğitimine entegre etmenin dönüştürücü etkilerini araştırmaktadır. Nitel bir vaka çalışması araştırma tasarımı aracılığıyla, derse katılan 12 fen bilgisi öğretmen adayının anlayış, tutum ve yetkinliklerinin gelişimini titizlikle incelemektedir. Veriler, kurs öncesi ve sonrası görüşmeler, geçerliliği kanıtlanmış bir dizi ölçek, odak grup görüşmeleri, ayrıntılı kurs ve çevrimiçi platform kullanımı gözlemleri ve araştırma raporlarının puanlanması gibi çeşitli yöntemlerle toplanmıştır. Veri kaynaklarının bu çokluğu, ilgili zengin öğrenme deneyimlerinin sağlam ve kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Araştırmanın aktarılabilirliğini, inandırıcılığını ve güvenilirliğini sağlamak için birçok yöntem ve strateji titizlikle uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, katılımcıların vatandaş bilimi becerilerinde kayda değer bir gelişme olduğunu göstermektedir. Bu durum, özellikle hava kalitesi ve çevre bilimi ile ilgili bilimsel kavramların daha iyi anlaşılmasıyla örneklendirilmiştir. Aynı zamanda, bilime ve çevreye yönelik tutumlarında da gözle görülür bir iyileşme var; bu da çevre sorunlarına yönelik farkındalık ve endişenin arttığını gösteriyor. Dahası, katılımcılar öğretim için teknoloji kullanımında gelişmiş yetkinlik sergilemekte, böylece teknolojik araçların eğitim sürecine başarılı bir şekilde entegre edildiğini göstermektedir. Bu çalışma, öğretmen eğitiminde teknoloji ve yurttaş biliminin iç içe geçme potansiyelinin altını çizmekte ve geleceğin fen eğitimcilerini şekillendirmek için derin etkilerini vurgulamaktadır. Gerçek zamanlı mobil hava kalitesi izlemenin yenilikçi kullanımının, fen bilgisi öğretmen adaylarının yurttaş bilimi becerilerini geliştirmek için güçlü bir katalizör olabileceği ve çevresel açıdan daha okuryazar ve teknolojik açıdan daha becerikli bir eğitimci nesli yaratabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation delves into the transformative effects of integrating citizen science within pre-service science teacher education, utilizing real-time mobile air quality monitoring as a key tool for scientific engagement. Through a qualitative case study research design, this study meticulously examines the progression of understanding, attitudes, and competence among 12 pre-service science teachers engaged in the course. Data is collected via various methods, including pre-and post-course interviews, a range of validated scales, focus group interviews, detailed course and online platform usage observations, and scoring of research reports. This multiplicity of data sources ensures a robust and comprehensive understanding of the rich learning experiences involved. Many methods and strategies were rigorously applied to ensure the transferability, credibility, and trustworthiness of the research. Findings demonstrate a notable enhancement in the citizen science skills of participants. This is exemplified by an increased understanding of scientific concepts, particularly those on-air quality and environmental science. Simultaneously, there is an observable improvement in their attitudes toward science and the environment, indicating a heightened awareness and concern for environmental issues. Moreover, the participants exhibit enhanced competence in utilizing technology for teaching, thus illustrating the successful integration of technological tools within the educational process. This study underlines the potential of intertwining technology and citizen science in teacher education, highlighting its profound implications for molding future science educators. It concludes that the innovative use of real-time mobile air quality monitoring can be a potent catalyst for developing citizen science skills of pre-service science teachers, creating a more environmentally literate and technologically adept generation of educators.