Ankara için engelsiz toplu ulaşım mobil uygulaması
Accesible public transport mobile application for Ankara
  1. Tez No: 810691
  2. Yazar: MERVE ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA TEKTAŞ, PROF. DR. MEHMET TEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bugün gelişmiş ülkeler başta olmak 1960'lı yıllardan beri birçok ülkede Akıllı Ulaşım Sistemleri konusunda hızla çalışmalar yapılmakta ve politikalar geliştirilmektedir. Artan akıllı ulaşım sistemleri ile birlikte Dünya'da ve ülkemizde engellilere yönelik çalışmalarda hız kazanmaktadır. Engelli bireylerin ihtiyaçları analiz edilerek toplumsal yaşamda etkin rol oynamaları büyük önem taşımaktadır. Günlük hayattaki temel işlevlerini yürütmede karşılaştıkları sorunların azaltılması ile toplumsal hayata katılımlarına fayda sağlaması kaçınılmazdır. Bu çalışmada, Ankara' da yaşayan ve toplu ulaşım araçlarıyla bir yerden başka bir yere ulaşım sağlamak isteyen engelli bireylerin etkinliğini arttırabilmek için mobil uygulama tasarım ve önerisi yapılmıştır. Dünya'da ve ülkemizde engelli bireyler için tasarlanmış mobil uygulamalardan örnekler verilmiştir. Engelli tanımı, çeşitleri ve yaşadığı sorunlar anlatılmıştır. Ankara toplu ulaşım sistemleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve engelli kart kullanımına dair veriler EGO Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmıştır. Mobil uygulama tasarımı ve geliştirme önerisi Flutter programlama dili aracılığıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, especially in developed countries, since the 1960s, studies have been carried out on Intelligent Transportation Systems and policies have been developed in many countries. Together with the increasing intelligent transportation systems, it is gaining momentum in studies for the disabled in the world and in our country. It is of great importance for people with disabilities to play an active role in social life by analyzing their needs. It is inevitable that it will benefit their participation in social life by reducing the problems they face in carrying out their basic functions in daily life. In this study, mobile application design and proposal were made in order to increase the effectiveness of disabled people who live in Ankara and want to provide transportation from one place to another by public transportation means. Examples of mobile applications designed for disabled people in the world and in our country are given. The definition of disability, its types and the problems experienced are explained. General information about Ankara public transportation systems was given and data on the use of disabled cards were provided by the EGO General Directorate. The mobile application design and development proposal was made through the Flutter program language.