Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sosyal bilgiler eğitiminde sanal tur uygulamalarına yönelik görüşleri
Opinions of social science teachers on virtual tour applications in social study education
- Tez No: 810705
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKIŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programındaki öğretmen adaylarının sanal tur uygulamalarına karşı görüşlerinin neler olduğunu anlamak ve bu bağlamda sanal turun sosyal bilgiler eğitimine katkısını, ilerleyen dönemdeki öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerine etkisini kavramak olmuştur. Araştırmanın çalışma grubunda ise Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde bulunan bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde okuyan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programındaki lisans öğrencileri yer almıştır. Araştırmada nitel veri analizi yapılmıştır. Araştırmaya 23 tane sosyal bilgiler öğretmen adayı olan lisans öğrencisi katılmıştır. Öğrencilere görüşme soruları hazırlanarak, sorular yöneltilmiş ve sorular üzerinden sanal tur ile ilgili önceden herhangi bir bilgisi olup olmadığına, sanal turun sosyal bilgiler dersinde hangi öğrenme alanları ile ilişkilendirilebileceğine, öğretmen adaylarının sanal tur deneyimlerinin olup olmadığına, ilerleyen dönemdeki meslek hayatlarında kullanıp kullanmayacaklarına, sanal tur ile ilgili lisans derslerinde bir eğitim alınıp alınmadığına ilişkin bilgiler yer almış ve bu bağlamda sanal tur ile ilgili eğitim almanın ilerleyen dönemdeki meslek hayatlarına ne tür katkılar sağlayacağı saptanmaya çalışılmıştır. Görüşme formlarından elde edilen bilgiler içerik analizi kapsamında değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Değerlendirmeler kapsamında sanal tur ile ilgili öğretmen adaylarının görüşlerine ilişkin bilgiler saptanmıştır. Genel olarak sanal turun sosyal bilgiler öğretmen adayları tarafından ''Kültür ve Miras'', ''İnsanlar, Yerler ve Çevreler'' öğrenme alanı ile daha çok ilişkilendirdiğine ulaşılmıştır. Öğretmen adayları genel olarak sanal tur uygulamalarının maliyetsiz olması, soyut kavramları somutlaştırması, sosyal bilgiler dersini daha zevkli hale getirmesi gibi sebeplerden dolayı daha avantajlı bulurken gerçeklik algısının önüne geçmesinden dolayı da dezavantaj olarak görmüştür. Diğer bir yandan da sanal turun öğrenci başarısındaki olumlu etkisi üzerinde durulmuştur. Sanal turun sosyal bilgiler eğitim programında ne tür çalışmalar ile bölüme kazandıracağına ilişkin bilgiler de araştırmada saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to understand the opinions of pre-service teachers in Social Studies Teaching Program against virtual tour applications and in this context, to comprehend the contribution of virtual tour to social studies education and its effect on the professional development of prospective teachers in the future. In the study group of the research, undergraduate students in the Social Studies Teaching Program studying at the education faculty of a state university in the Mediterranean region of Turkey took place. Qualitative data analysis was carried out in the research. 23 undergraduate students, who are social studies teacher candidates, participated in the research. Interview questions were prepared and questions were asked to the students, whether they had any prior knowledge of the virtual tour, which learning areas the virtual tour could be associated with in the social studies course, whether the prospective teachers had virtual tour experiences, whether they would use it in their future professional life, and whether they would use the virtual tour in the future. In this context, it has been tried to determine what kind of contribution the virtual tour will make to their professional life in the future. The information obtained from the interview forms was evaluated and interpreted within the scope of content analysis. Within the scope of the evaluations, information about the opinions of the teacher candidates about the virtual tour was determined. In general, it has been found that the virtual tour is more associated with the learning area of“Culture and Heritage”,“People, Places and Environments”by the social studies teacher candidates. While the pre-service teachers generally found virtual tour applications more advantageous due to their cost-effectiveness, embodying abstract concepts, and making the social studies lesson more enjoyable, they also saw it as a disadvantage because it prevented the perception of reality. On the other hand, the positive effect of the virtual tour on student success was emphasized. The information about what kind of studies the virtual tour will bring to the department in the social studies education program has also been tried to be determined in the research.