Dört işlem gerektiren soru ve problemlerin çözümünde gerçekçi matematik eğitiminin akademik başarı tutum ve öz yeterliliğe etkisi
The effect of realistic mathematics education on academic achievement attitude and self-efficacy i̇n solving questions and problems requiring four operations
- Tez No: 810706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Değişen ve gelişen topluma uyum sağlamak iyi bir eğitim ile mümkündür. Eğitim ise bireyin doğumundan ölümüne kadar devam eden bir süreçtir. Bu süreçte bireylerin eğitim çıktısı olan öğrenmelerini anlamlı hale getirmek için günlük yaşamla ilişkilendirmek ve günlük yaşam problemlerinde kullanılmasını sağlamak eğitimin bir parçasıdır. Bu amaç doğrultuda eğitimde farklı strateji ve yöntemler benimsenmiştir. Gerçekçi matematik eğitimi ise bu yöntem ve stratejilerden biridir. Araştırmanın genel amacı dört işlem gerektiren soru ve problemlerin çözümünde gerçekçi matematik eğitiminin akademik başarı, tutum ve öz yeterliliğe etkisini incelemektir. Araştırmanın alt amaçları ise gerçekçi matematik eğitiminin öğrencilerin dört işlem becerisine dönük akademik başarısını, matematiğe karşı tutumunu ve öğrencilerin öz değerlendirmelerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda deneysel yöntem deney grubu ya da nicel araştırma yöntemi benimsenerek zayıf deneysel araştırma desenlerinden statik gruplar ön test- son test deseni kullanılmıştır. Araştırmanın yapıldığı okuldaki sınıflardan biri kontrol diğeri ise deney grubu olarak seçilmiştir. Deneysel sürece başlanmadan önce her iki gruba matematik tutum ölçeği, başarı testi ve öz değerlendirme formu uygulanmıştır. Böylelikle öğrencilerin öğrenme alanlarıyla ilgili ön test verileri elde edilmiştir. Ardından 8 hafta süren uygulama süreci yürütülmüştür. Süreçte deney grubu öğrencilerine gerekçi matematik eğitimine ilişkin hazırlanan plan ve etkinlikler uygulanırken, kontrol grubu öğrencilerine yapılandırmacı yaklaşım temel alınarak hazırlanan MEB eğitim programına uygun plan ve etkinlikler uygulanmıştır. Uygulama sürecinin tamamlanmasının ardından matematik tutum ölçeği, başarı testi ve öz değerlendirme formu her ki gruba da son test olarak uygulanmış ve son test verileri elde edilmiştir. Matematik tutum ölçeği, başarı testi, öz değerlendirme formu uygulamalarından elde edilen ön test ve son test verileri karşılaştırılmıştır. Deney ve kontrol grubu ön testleri arasında anlamlı fark çıkmazken, son testleri arasında deney grubu lehinde olumlu farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Deney grubu ön test ve son test verileri karşılaştırıldığında ise son test lehie olumlu yönde anlamlı fark olduğu görülmüştür. Kontrol grubu öğrencilerinin ön test ve son test verileri karşılaştırıldığında ise başarı testi ve matematik tutum ölçeğine ilişkin anlamlı fark çıkmazken öz değerlendirme formu sonucunda ise son test lehine olumlu yönde anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen verilere dayanak gerçekçi matematik eğitiminin öğrencilerin dört işlem ve dört işleme dayalı problem çözüme becerilerine yönelik olumlu anlamda etkili bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adapting to a constantly changing and evolving society can be accomplished through the provision of high-quality education. Education constitutes a lifelong process, encompassing an individual's journey from birth to death. Throughout this process, it is crucial to enhance the relevance of learning outcomes by associating them with practical experiences and promoting their application in addressing everyday challenges. This integration is a fundamental component of a comprehensive educational approach. In line with this objective, various strategies and methods have been adopted in education. Realistic Mathematics Education is one of these methods and strategies. The general aim of the research is to examine the effect of Realistic Mathematics Education on academic achievement in solving questions and problems requiring the four basic math operations. The sub-objectives of the research are to investigate the impact of Realistic Mathematics Education on students' academic success in four-operation skills, their attitudes towards mathematics, and their self-assessments. For this purpose, an experimental method, specifically the static-group pre-test-post-test design from weak experimental research designs, was adopted using either an experimental group or a quantitative research method. One class from the school where the research was conducted was chosen as the control group and the other as the experimental group. Before initiating the experimental process, a Mathematics Attitude Scale, Achievement Test, and Self-Assessment Form were administered to both groups. This allowed the collection of pre-test data related to students' learning domains. Subsequently, an 8-week implementation period was carried out. During this period, the prepared plan and activities related to Realistic Mathematics Education were implemented for the experimental group students, while the control group students were provided with plans and activities in accordance with the Ministry of Education curriculum based on a constructivist approach. Upon the completion of the implementation process, the Mathematics Attitude Scale, Achievement Test, and Self-Assessment Form were administered as post-tests to both groups, and post-test data were collected. Pre-test and post-test data obtained from the applications of the Mathematics Attitude Scale, Achievement Test, and Self-Assessment Form were compared. While there was no significant difference between the pre-tests of the experimental and control groups, a positive difference in favour of the experimental group emerged in the post-tests. When comparing the pre-test and post-test data of the experimental group, a significant positive difference was observed in favour of the post-test. In contrast, when comparing the pre-test and post-test data of the control group students, while no significant difference was found in the Achievement Test and Mathematics Attitude Scale, a significant positive difference in favour of the post-test was reached in the Self-Assessment Form results. Based on the obtained data, it has been observed that Realistic Mathematics Education is an effective method with a positive impact on students' four-operation skills and problem-solving abilities based on the four operations.