Pandemi sürecinde hizmet işletmeleri ve sanal kaytarma etkisi üzerine Edirne ilinde bir araştırma
A research in Edirne province on the effect of the pandemic process on cyber loafing in service enterprises
- Tez No: 810710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çin'in Wuhan kentinde meydana gelen ve dünyadaki bütün insanları etkileyen Covid-19 salgını bütün işletmeleri olumsuz bir yönde etkilemiş olup etkisi de hala sürmektedir. İlk başta sağlık alanı olmak üzere sosyal hayatın bütün bölümlerini, ekonomik hayatı, kişilerin gündelik ilişkilerini derin bir şekilde etkilemiştir. Bu salgınla birlikte bireylerin çalışma ve sosyal hayatlarının kısıtlanması özellikle ekonomi alanında olumsuzluklar oluşturmuştur. Aniden ortaya çıkan bu salgın hastalık birçok işletmeyi hazırlıksız yakalamış ve hızlı bir şekilde yayılmasıyla sebep olduğu öngörülememe; sağlık, ekonomik ve sosyal endişelere yol açmıştır. Bu çalışmada pandemi sürecinin hizmet işletmelerinde meydana getirmiş olduğu sanal kaytarma ve etkileri üzerine araştırma yapılmıştır. Sanal kaytarma, çalışanlara iş faaliyetlerini gerçekleştirme hususunu sağlamaları için temin edilen bilgisayar ve internet kaynaklarını personelin kendi amaçları için kullanması olarak tarif edilebilir. Söz konusu çalışma Edirne ilinde faaliyet gösteren 17 tane hizmet işletmesinde yapılmış olup işletmelerin farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor olmalarına dikkat edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda çalışanların tamamının mesai saatleri içerisinde farkında olmadan sanal kaytarma davranışı içinde oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca görüşme yapılan personellerin tamamının sanal kaytarma kavramından habersiz olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which occurred in Wuhan, China and affected all people in the world, had a negative impact on all businesses and its effect still continues. It has profoundly affected all parts of social life, especially in the field of health, economic life and daily relationships of people. With this epidemic, the restriction of the working and social lives of individuals has created negativities especially in the field of economy. This epidemic, which suddenly emerged, caught many businesses unprepared and the unpredictability caused by its rapid spread; health, economic and social concerns. In this study, a research was conducted on cyberloafing and its effects that the pandemic process has created in service businesses. Cyberloafing can be defined as the use of computer and internet resources provided to employees to enable them to perform their work activities for their own purposes. The aforementioned study was carried out in 17 service enterprises operating in the province of Edirne and attention was paid to the fact that the enterprises were operating in different sectors. As a result of the research, it has been determined that all of the employees are in cyberloafing behavior without being aware of it during working hours. It was also observed that all of the interviewed personnel were unaware of the concept of cyberloafing.