Çağdaş sanatta yaşam-ölüm ikilemi
The life-death dilemma in contemporary art
  1. Tez No: 810754
  2. Yazar: HEDİYE NUR ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP PAZARLIOĞLU BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yaşam ve ölüm, birlikte konumlandırılamayan zıt kavramlar olarak belirirken birbirini tamamlayan bir varlık-yokluk göstergesi olarak algılanmaktadır. Yaşam, doğumla başlayan bir var olma durumu, ölüm ise bilinmezliği barındıran bir yokluk karmaşasıdır. Sanatçılar bilinçli ya da farkında olmadan yaşamsallıklarını sanat yoluyla kalıcılığa ulaştırmaya çalışırken, ölüme karşı bir duruş sergilemektedirler. Araştırmanın amacı yaşam ve ölüm ikilemini Damien Hirst, Marina Abramovic, Orlan, Frida Kahlo, Louise Bourgeois, Jean-Michel Basquiat, Ahmet Güneştekin, Hermann Nitsch, Christian Boltanski, Bill Viola, Nevhiz Tanyeli, Balkan Naci İslimyeli, Tayfun Gülnar gibi sanatçıların eserleri üzerinden okumaya çalışmak ve ayrıca araştırmacı tarafından bu iki kavram üzerine gerçekleştirilmiş bireysel sanatsal uygulamaları biçimsel ve içerik yönünden değerlendirmektir. Çalışmada betimsel yöntem kullanılmış ve tarama modeli ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Yaşamsal fonksiyonlar sona erdiğinde sanat hangi noktadadır. Bir varlık mücadelesi olarak yaşamsallığını devam ettiren sanat eserleri, sanatçının yaşamsallığının izleri olarak belirmekte midir? Çalışmada eser okumaları ile sanatçıların yaşama ve ölüme dair hissettikleri ya da metaforları irdelenmekte ve yaşarken içine düşülen ölümün belirtileri analiz edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
While life and death appear as opposite concepts that can not be positioned together, they are perceived as an indicator of existence and non-existence that complement each other. Life is a state of being that starts with birth, and death is a confusion of absence that includes the unknown. While artists consciously or unconsciously try to perpetuate their vitality through art, they take a stance against death. The aim of the research is to try to read the dilemma of life and death trough the Works of artists such as Damien Hirst, Marina Abramovic, Orlan, Frida Kahlo, Louise Bourgeois, Jean-Michel Basquiat, Ahmet Güneştekin, Hermann Nitsch, Christian Boltanski, Bill Viola, Nevhiz Tanyeli, Balkan Naci İslimyeli, Tayfun Gülnar and also to evaluate the individual artistic practices carried out by the researcher on these two concepts in terms of form and content. In the study, the descriptive method was used and the research was carried out with the scanning model. At what point is art when vital functions come to an end? Do Works of art, which maintain their vitality as a struggle for existence, appear as traces of the artist's vitality? In the study, the artist's feelings about life and death or their metaphors are examined and the signs of death that one falls into while living are analyzed.