Kemik iliği nakli yapılan multiple myelomlu hastalarda günlük yaşam aktiviteleri ile öz bakım gücünün değerlendirilmesi
Evaluation of daily living activities and self-care strength in patients with multiple myeloma who had bone marrow transplantation
- Tez No: 810755
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma kemik iliği nakli yapılan multiple miyelomlu hastaların günlük yaşam aktiviteleri ile öz bakım gücünün değerlendirilmesi amacı ile yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışmanın örneklemini Atatürk Üniversitesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Polikliniği ve Hematoloji Kliniği'nde takip edilen, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 110 multipl miyelom hastası oluşturmuştur. Çalışmanın verileri 10 Nisan- 9 Haziran 2023 tarihleri arasında toplandı. Verilerinin toplanmasında, Hasta Tanıtım Formu, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri (BGYA) ve Öz Bakım Gücü (ÖBG) ölçekleri kullanıldı. Bulgular: Multipl miyelom hastalarının Barthel günlük yaşam aktiviteleri puan ortalaması 92.95±6.36 ve öz bakım gücünün puan ortalaması 122.50±4.65 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the daily living activities and self-care power of patients with multiple myeloma who underwent bone marrow transplantation. Material and Method: The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of 110 multiple myeloma patients who were followed up in Atatürk University, Training and Research Hospital Hematology Polyclinic and Hematology Clinic and met the inclusion criteria in the study. The data of the study were collected between 10 April and 9 June 2023.The Patient Information Form, Barthel Activities of Daily Living (BGSA) and Self-Care Strength (PGR) scales were used to collect data. Results: It was determined that the mean Barthel daily living activities score of the multiple myeloma patients was 92.95±6.36 and the mean score of self-care power was 122.50±4.65.