Yeni nesil bulk-fill kompozit rezinlerin su emilimi ve suda çözünürlük düzeylerinin incelenmesi
Investigation of water absorption and water solubility ofnew generation bulk-fill composite resins
  1. Tez No: 810774
  2. Yazar: HATİCE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN GÖNÜLOL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yeni nesil bulk-fill kompozitlerin distile suda bekletilmesi sonrasında su emilimi ve suda çözünürlük değerlerinin, geleneksel ve bulk-fill kompozitlerle karşılaştırılmalı olarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada 1 adet geleneksel tipte mikrohibrit kompozit (Filtekᵀᴹ Z250), 1 adet geleneksel akışkan kompozit (Filtekᵀᴹ Supreme Flowable), 2 adet yüksek viskoziteli bulk-fill kompozit (Tetric Powerfill, Filtekᵀᴹ One Bulk Fill) ve 2 adet düşük viskoziteli bulk-fill kompozit (Tetric Powerflow, Filtekᵀᴹ Bulk Fill Flowable) kullanılarak 8 mm çap ve 2 mm kalınlığında örnekler hazırlanmıştır. Örnekler BluePhase PowerCure polimerizasyon cihazının standart modunda (1200 mW / cm2 ) 10 s polimerize edilerek hazırlanmıştır. Daha sonra Tetric Powerfill ve Tetric Powerflow kompozitlerinden tekrar hazırlanan örnekler aynı cihazın 3s Powercure modunda (3050 mW/cm2 ) 3 s polimerize edilerek 2 grup daha oluşturulmuştur. Her grupta 13 olmak üzere toplam 104 adet örnek hazırlanmıştır. 30. Günün sonunda su emilimi, çözünürlük ve kütle değişim yüzdeleri ISO 4049:2009 spesifikasyonuna göre hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde İki Yönlü Varyans Analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Bulgular: Tüm gruplar arasında en düşük su emilimi Tetric Powerflow 10 s grubunda görülürken en yüksek su emilimi değeri ise Filtek One Bulk Fill kompozit grubunda görülmüştür. Tetric Powerfill ve Tetric Powerflow kompozitlerin 10 s ve 3 s grupları arasında su emilimi ve çözünürlük değerleri açısından herhangi bir istatistiksel farka rastlanmamıştır. Tüm kompozit gruplarının kütle değişim yüzdeleri 30. güne kadar artış göstermiştir. Sonuç: Tetric Powerfill ve Tetric Powerflow kompozitler diğer test edilen kompozitlere oranla daha düşük su emilimi göstermiştir. Bu kompozitlerin yüksek ışık gücünde polimerizasyon süresinin kısaltılması (3 saniye) su emilim ve çözünürlük açısından herhangi bir dezavantaj oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the water sorption and water solubility values of new generation bulk-fill composites after aging in distilled water, in comparison with conventional and bulk-fill composites. Materials and Methods: Samples were prepared in the form of 8mm diameter and 2mm thickness discs using a traditional microhybrid composite (Filtek™ Z250), a traditional flowable composite (Filtek™ Supreme Flowable), two different high viscosity bulk-fill composites (Tetric Powerfill, Filtek™ One Bulk Fill), and two different low viscosity bulk-fill composites (Tetric Powerflow, Filtek™ Bulk Fill Flowable). The samples were polymerized using BluePhase PowerCure polymerization device in standard mode (1200 mW/cm2 ) for 10 seconds. Subsequently, additional two groups were prepared from Tetric Powerfill and Tetric Powerflow composites, and polymerized for 3 seconds using the same device in its Powercure mode (3050 mW/cm2 ). A total of 104 samples were prepared, with 13 samples in each group. The levels of water sorption, solubility and mass change percentages were measured according to ISO 4049:2009 spesifications. Data were analyzed using two-way ANOVA and post hoc Tukey's test. Results: Tetric Powerflow 10s group exhibited the lowest water sorption values among all tested groups, while the highest water sorption values were observed in the Filtek One Bulk Fill group. There was no statistically significant difference in water sorption and solubility values at 10s and 3s groups of Tetric Powerfill and Tetric Powerflow composites. The weight change percentages of all composite groups increased until the 30th day. Conclusion: Tetric Powerfill and Tetric Powerflow composites exhibited lower water sorption than the other tested groups. These composites did not show any disadvantage in terms of water sorption and solubility when the polymerization time was shortened to 3 seconds in Powercure mode.