Kitosan/Ayva çekirdeği müsilajı ile üretilmiş nanokompozit filmlerin karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitesi
The characterization and antimicrobial activity of nanocompozite films produced with Kitosan/Quince seed musilage
  1. Tez No: 810801
  2. Yazar: ZELAL AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EMİR ÇOBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, ZnO-NP içeren kitosan ve ayva çekirdeği müsilajı ile üretilen nanokompozit filmlerin karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitesi araştırıldı. Yenilebilir filmler, kontrol grubu (Kitosan) ile birlikte, Kitosan+Ayva çekirdeği müsilajı (K+A), Kitosan +%1 ZnO-NP (K+Ç), Kitosan+Ayva çekirdeği müsilajı+%1 ZnO-NP (K+A+Ç) olarak 4 grup halinde üretildi. Üretilen nanokompozit yenilebilir filmlerin kalınlığı, nem miktarı ve su tutma kapasitesi araştırıldı. Filmler, FT-IR, TEM ve DSC analizleri ile karakterize edildi ve antimiktobiyal aktivite bakımından incelendi. Araştırma iki tekerrürlü olarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the characterization and antimicrobial activity of nanocomposite films produced with chitosan and quince seed mucilage containing ZnO-NP were investigated. Edible films, together with the control group (Chitosan), Chitosan+Quince seed mucilage (K+A), Chitosan + 1%ZnO-NP (K+C), Chitosan+Quince seed mucilage+ 1% ZnO-NP(K+A+C) Produced in 4 groups. The thickness, moisture content and water holding capacity of the produced nanocomposite edible films were investigated. The films were characterized by FT-IR, SEM and DSC analyzes and examined for antimicrobial activity. The research was carried out in two replications.