İntrakranyal meningiomlarda cerrahi klivajın preoperatif nöroradyolojik bulgularla ilişkisi: 85 olguda retrospektif çalışma
The relationship between surgical cleavage and preoperative neuroradiological findings in intracranial meningiomas: A retrospective study of 85 cases
  1. Tez No: 998736
  2. Yazar: JÜLİDE HAZNECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOZBUĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Patoloji, Neurosurgery, Radiology and Nuclear Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Arka plan: Meningiomlar genellikle iyi huylu kitlelerdir ve birçok durumda beyne yayılmazlar. Bu nedenle, tedavi sağlama potansiyelleri yüksektir. Ameliyat sonrası dönemde nüksün gelişmesinin en önemli nedeni subtotal rezeksiyondur. Bize tam kitle rezeksiyonu yapmamızı sağlayacak her türlü bilgi, uzun vadeli iyi bir klinik prosedür açısından faydalı olacaktır. Bu çalışmadaki amacımız, meningiomların cerrahi planlaması sırasında tümör ve parankim arasındaki cerrahi ayrım açısından doğru bilgi edinebileceğimiz radyolojik verileri elde etmektir. Yöntemler: Aynı mikrocerrahi teknikle tedavi edilen 85 intrakraniyal meningiom vakasını değerlendirdik. Tüm posterior fossa ve kafa tabanı meningiomları çalışmaya dahil edilmedi. Sonuçlar: Tümör boyutu 19 vakada 3 cm'den küçük, 46 vakada 3 ile 6 cm arasında ve 20 vakada 6 cm'den büyüktü. Tümör kapsülü ile altındaki korteks arasındaki ayrım çizgisi 32 vakada ekstrapial, 29 vakada subpial ve 24 vakada karışıktı. Baskın arteriyel beslenme 46 vakada duraldı. Otuz üç vaka ağırlıklı olarak karışık, 6 vaka ise ağırlıklı olarak kortikopial idi. Manyetik rezonans görüntülemede, net tümör-korteks arayüzü gösteren 28 vakanın 16'sında ekstrapial bir ayrım çizgisi vardı. Sonuçlar: İntrakraniyal menenjiomların cerrahi tedavisi düşünüldüğünde, ameliyat öncesi görüntülerde alttaki korteks ile cerrahi olarak güvenli bir sınır olup olmadığının incelenmesi gereklidir. Beynin hassas bölgelerinde bulunan küçük menenjiomların, erken evrelerinde ve hâlâ ekstrapial bir ayrım çizgisine sahip olduklarında ameliyat edilmesinin uygun olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Meningiomas are generally benign masses, and in many cases they do not invade the brain. Therefore their potential to provide cures is high. The most important cause of the development of recur rence in the post-operative period is subtotal resection. Any information that will allow us to perform total mass resection will be beneficial in terms of long-term good clinical procedure. Our aim in this study is to obtain the radiological data from which we can obtain accurate information in terms of the surgical cleavage between the tumor and parenchyma during the surgical planning of the meningiomas. Methods: We evaluated 85 cases with intracranial meningioma that were treated by the same microsur gical technique. All posterior fossa and skull base meningiomas were not included in the study. Results: Tumor size was smaller than 3 cm in 19 cases, between 3 and 6 cm in 46 cases, and bigger than 6 cm in 20 cases. The cleavage line between the tumor capsule and the cortex underneath was extrapial in 32 cases, subpial in 29 cases, and mixed in 24 cases. Dominant arterial supply was dural in 46 cases. Thirty-three cases were predominantly mixed and 6 cases were predominantly corticopial. At magnetic resonance images, 16 of 28 cases which showed clear tumor-cortex interface, had an extrapial cleavage line. Conclusions:When surgical treatment of intracranialmeningiomas are considered, it is necessary to exam ine if there is a surgically safe border between the cortex underneath in the preoperative images. It can be concluded that it is appropriate to operate small meningiomas which are on the sensitive regions of the brain when they are in their earlier stages and still have an extrapial cleavage