360 derece etkileşimli video teknolojisinin hemşirelik eğitiminde kullanımı: Bir karma yöntem araştırması
Using 360-degree interactive video technology in nursing education: a mixed method research
  1. Tez No: 810824
  2. Yazar: AYDAN BAYSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Amaç: Bu araştırmada, hemşirelik eğitiminde 360 derece etkileşimli sanal gerçeklik videolarının kullanımının, öğrencilerin kanamalarda ilk yardıma ilişkin bilgileri ve bu bilgilerin kalıcılığı ile öz yeterlik düzeylerine etkilerinin, bu simülasyon yöntemine ait deneyimlerinin ve görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Karma yöntemlerin kullanıldığı bu araştırmada, nicel kısım Solomon dört gruplu tasarım kullanılarak randomize kontrollü ve nitel kısım durum çalışması olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 1. sınıf hemşirelik öğrencileri oluşturmuştur (N=287). Araştırmanın örnekleminde ise nicel boyutta 152 öğrenci, nitel boyutta 21 öğrenci yer almıştır. Araştırmada yer alan öğrenciler iki girişim ve iki kontrol grubu olmak üzere dört gruba ayrılmış, girişim gruplarındaki öğrencilere sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak 360 derece etkileşimli sanal gerçeklik videosu izletilmiştir. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Kanamalarda İlk Yardım Bilgi Testi”,“Kanamalarda İlk Yardım Öz Yeterliği Ölçeği”,“Simülasyon Tasarım Ölçeği”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”,“Video Kapılma Ölçeği”,“Araştırmacı Gözlem Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the effects of the use of 360-degree interactive virtual reality videos in nursing education on students' knowledge of first aid in bleeding and the retention of this knowledge and their self-efficacy levels, their experiences, and opinions about this simulation method. Method: In this mixed methods study, the quantitative part was conducted as a randomised controlled study using Solomon four-group design and the qualitative part was conducted as a case study. The population of the study consisted of 1st year nursing students of Ege University Faculty of Nursing in the 2021-2022 academic year (N=287). The sample of the study included 152 students in the quantitative dimension and 21 students in the qualitative dimension. The students in the study were divided into four groups, two intervention and two control groups, and the students in the intervention groups were shown a 360-degree interactive virtual reality video using a head-mounted display. Data were collected using the“Introductory Information Form”,“First Aid in Bleeding Knowledge Test”,“First Aid in Bleeding Self-Efficacy Scale”,“Simulation Design Scale”,“Student Satisfaction and Self-Confidence Scale in Learning”,“Video Engagement Scale”,“Researcher Observation Form”and“Semi-structured Interview Form”.