Kalsine edilmiş puzzolanın geopolimer üretimine etkisi
Effect of caltined puzzolan on geopolymer production
  1. Tez No: 810849
  2. Yazar: ERHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ÖZEN KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada klinoptilolit içeren ve içermeyen olarak iki tüf örneği başlangıç malzemesi olarak geopolimer sentezlenmesinde kullanılmıştır. Üretilen geopolimerlerin mekanik gelişimleri basınç dayanım analizi ile mikro morfolojik yapıları ise XRD ve SEM/EDX analizleri ile incelenmiştir. Deneysel verilerin sonuçlarına göre 900°C'de kalsine edilmiş klinoptilolit içeren başlangıç malzemesi geopolimer üretiminde başarılı olmuş, klinoptilolit içermeyen tüf örneği ise kalsinasyon işlemine rağmen geopolimer üretiminde başarılı olamamıştır. Klinoptilolit içeren başlangıç malzemesi 50°C'lik kür işlemine ek olarak oda koşullarında kürleme işlemi neticesinde de mekanik dayanım gelişimi göstermiştir. Sentezlenen klinoptilolit esaslı geopolimerin XRD sonuçlarına göre camsı faz tespit edilmiştir. SEM/EDX analiz sonuçlarına göre ise klinoptilolit esaslı geopolimerlerin basınç dayanım gelişimleri ile uyumlu olan homojen ve sert bir matriks yapısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Geopolimerik jelin varlığı XRD ve SEM/EDX analizleri ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two tuff samples with and without clinoptilolite were used as starting material for the synthesis of geopolymer. The mechanical developments of the produced geopolymers were investigated by compressive strength analysis and their micromorphological structures were examined by XRD and SEM/EDX analysis. According to the results of the experimental data, the starting material containing clinoptilolite calcined at 900°C was successful in the production of geopolymer, whereas the tuff sample without clinoptilolite was not successful in the production of geopolymer despite the calcination process. In addition to the 50°C curing process, the starting material containing clinoptilolite also showed improvement in mechanical strength as a result of the curing process at room conditions. According to the XRD results of the synthesized clinoptilolite-based geopolymer, the glassy phase was determined. According to the SEM/EDX analysis results, it was determined that clinoptilolite-based geopolymers have a homogeneous and hard matrix structure compatible with their compressive strength development. The presence of the geopolymeric gel was supported by XRD and SEM/EDX analysis.