Yeşil satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin yapısal eşitlik modeli ile belirlenmesi
Determining the factors affecting green purchase behaviors with the structural equality model
- Tez No: 810848
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma yeşil satın alma davranışına etki eden faktörlerin nihai tüketiciler, orman endüstri işletmeleri ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları örnekleriyle belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 319 nihai tüketici, 50 orman endüstri işletmesi ve 105 Muğla Orman Bölge Müdürlüğü çalışanı ile anket çalışmaları yürütülmüştür. Verilerin analizinde metin içinde ayrıntıları verilen farklı yöntem ve teknikler ile Yapısal Eşitlik Modelinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Personelinin %85'i sürdürülebilir orman yönetimi çerçevesinde Orman Genel Müdürlüğü'nün orman ürünleri satışlarının uygun olduğunu ve %91.5'i ülkemiz ormancılığında sertifikalandırmanın gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Orman Endüstri İşletmelerinin %78'i ülkemizde sürdürülebilir kalkınma ilkesi kapsamında çevre koruma ile ekonomik kalkınma faaliyetlerinin uyumlu olduğunu buna karşın %92'si yeşil politikaları benimsemiş ve çevreye duyarlı tedarikçi bulmakta zorlandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca Muğla Orman Bölge Müdürlüğü personelinin sürdürülebilir orman yönetimi, algılanan çevre bilgisi, çevresel tutum, çevresel kaygı ve yeşil ürünlere karşı tutumlarının sertifikasyon bilgisini olumlu ve pozitif yönde etkilediği ve Orman Endüstri İşletmelerinin sürdürülebilir orman yönetimi bilgisinin ise sertifikasyon, yeşil pazarlama yaklaşımı ve yeşil pazarlama stratejilerini olumlu ve pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Tüketicilerin algılanan tüketici etkinliği yeşil ürünlere karşı tutumu ve yeşil satın alma niyeti yeşil satın alma davranışını olumlu ve pozitif yönde etkilemektedir. Araştırmada ormancılık açısından öne çıkan bir diğer bulgu tüketicilerin sertifikasyon bilgisinin yeşil satın alma niyeti ile yeşil satın alma davranışı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlenmesidir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the factors affecting green purchasing behavior with the examples of final consumers, forest industry enterprises and Muğla Regional Directorate of Forestry employees. Within the scope of the research, surveys were conducted with 319 final consumers, 50 forest industry enterprises and 105 Muğla Regional Directorate of Forestry employees. In the analysis of the data, different methods and techniques detailed in the text and the Structural Equation Model were used. According to the research findings, 85% of Muğla Regional Directorate of Forestry personnel stated that the forest products sales of the General Directorate of Forestry within the framework of sustainable forest management are appropriate and 91.5% stated that certification is required in our country's forestry. 78% of the Forest Industry Enterprises stated that environmental protection and economic development activities are compatible within the scope of the sustainable development principle in our country, whereas 92% of them adopted green policies and stated that they had difficulty in finding environmentally friendly suppliers. In addition, it is stated that the sustainable forest management, perceived environmental knowledge, environmental attitude, environmental concern and attitudes towards green products of the personnel of Muğla Regional Directorate of Forestry affect the certification knowledge positively and positively, and the sustainable forest management knowledge of the Forest Industry Enterprises positively affects the certification, green marketing approach and green marketing strategies. and positively affected. Perceived consumer activity of consumers, attitude towards green products and green purchasing intention affect green purchasing behavior positively and positively. Another prominent finding in the research in terms of forestry is that consumers' certification information plays a partial mediating role in the relationship between green purchasing intention and green purchasing behavior.