Optimization of III-V materials based short wavelength infrared photodetectors
III-V malzeme tabanlı kısa dalgaboyu kızılotesi fotodedektörlerin optimizasyonu
- Tez No: 810855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, karanlık akım ve elektriksel karışma ile ilgili zorlukları ele alarak mesa tipi kafes uyumlu InGaAs Kısa Dalga Boyu Kızılötesi (SWIR) fotodetektör teknolojisinin performansının geliştirilmesine odaklanmaktadır. Mesa tipi InGaAs fotodetektörler, özellikle düşük foton akı koşullarında halen performansının iyileştirmesine yönelik devam eden bir ihtiyaca sahip olsa da, yüksek tekrarlanabilirlik, tekdüzelik ve çift bantlı fotodetektör konfigürasyonu ile uyumluluk gibi dikkate değer özellikler sunar. Cihaz içi InP pasivasyon katmanının standart mesa tipine dahil edilmesi, yapısal ve elektriksel parametreler keşfedilerek sayısal olarak incelenmiştir. Toplam karanlık akım, pasivasyon tabakasının aşındırıldığı ve aşındırılmadığı senaryoların karşılaştırıldığı durumda, yüzeyle ilgili karanlık akımın bastırılması etkisi ile yaklaşık 17 kat azaltıldı. Bu mesa tabanlı tükenmiş pasivasyon yapısı, 25 µm piksel adımına sahip geniş formatlı (640x512) Odak Düzlemi Dizininin (ODD) üretilmesi için kullanıldı. Yüzey pasivasyon etkisi standart mesa tipi ile karşılaştırılarak deneysel olarak doğrulanmıştır ve bu etki ODD pikselleri için oda sıcaklığında 4.1 µA/ cm2 kadar düşük karanlık akım sağlar. Bu sonuç, düzlemsel tip karanlık akım seviyesinden hala daha yüksek olmasına rağmen, mesa tipi fotodetektörlerin performansının daha da geliştirilmesi için önemli bir potansiyele işaret etmektedir. Ayrıca, pikseller arasında yüksek elektrik alan oluşumundan dolayı mesa tabanlı tükenmiş pasivasyon yapısının elektriksel karışmasının kötüleşmesi, modifiye edilmiş tükenmiş pasivasyon yapısı ismi verilen yeni bir epikatman tasarımı benimsenerek giderilir. En yakın piksel (NP) için karışma, karanlık akım bastırma kapasitesi korunurken pikseller arasındaki elektrik alanın modifiye edilmesi ile nümerik olarak % 15.6'dan % 0.2'ye düşürüldü. Test detektörlerinin üretiminden sonra, mesa tabanlı modifiye edilmiş tükenmiş pasivasyon yapısının karanlık akım ve elektriksel karışma bastırmadaki kabiliyeti, bariyer gerilimleme voltajında (Vb) 30 µm piksel adımına sahip bir piksel için oda sıcaklığında 14 kat daha düşük karanlık akımın ve % 18'den % 6'ya düşen karışmanın elde edilmesi ile doğrulandı. Tepkisellik ölçümü, herhangi bir yansıma önleyici kaplama kullanmadan ve dedektörün arka tarafından InGaAs aşındırma durdurma katmanı kaldırmadan % 61 kuantum verimliliği verir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the performance enhancement of mesa type lattice-matched InGaAs short-wave infrared (SWIR) photodetector technology by addressing the challenges associated with dark current and electrical crosstalk. Mesa type InGaAs photodetectors offer remarkable features such as high reproducibility, uniformity and compatibility with dual-color photodetector configuration, although there is still an ongoing need for performance improvement, especially in low photon flux conditions. The inclusion of the in-device InP passivation layer to standard mesa type was examined numerically by exploring constructional and electrical parameters. Total dark current was reduced approximately 17 times thanks to the effectiveness of surface-related dark current suppression in comparing the scenarios where the passivation layer was etched and not etched. This mesa-based depleted passivation structure was employed to fabricate a large format (640x512) focal plane array (FPA) with 25 µm pixel pitch. The surface passivation impact was also proven experimentally in comparison with standard mesa type and this effect provides dark current as low as 4.1 µA/ cm2 for FPA pixels at room temperature. This result indicates significant potential for further improving the performance of mesa type photodetectors even though it is still higher than the planar type dark current level. In addition, electrical crosstalk degradation of the mesa-based depleted passivation structure due to high electric field formation between pixels is removed by adopting a new epilayer design, named modified depleted passivation structure. Inter-pixel crosstalk for the nearest pixel (NP) was numerically improved from 15.6 % to 0.2 % by manipulating the electric field between the pixels while preserving the dark current suppression capability. After the fabrication of test detectors, the dark current and electrical crosstalk suppression capability of mesa-based modified depleted passivation structure was confirmed by obtaining 14 times lower dark current at room temperature and reduction of crosstalk from 18 % to 6 % for a pixel with 30 µm pixel pitch at barrier biasing voltage (Vb). The measurement of responsivity yields a quantum efficiency of 61 % without using any anti-reflection coating and removing the InGaAs etch stop layer from the backside of the detector.