Mireli Seyidov'un Türk mit ve din tarihine katkıları
Mireli Seyidov's contributions to Turkish myth and religion
- Tez No: 810856
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mireli Seyidov, 1918-1992 yılları arasında Azerbaycan'da yaşayan, Türk mitolojisi ve kültürü üzerine odaklanan bir araştırmacıdır. Türk mitolojisi ve inançlarını incelerken, mitlerin toplumun düşünce temellerini oluşturduğunu ve Türk toplumlarının ortak mitolojik değerlere sahip olduğunu vurgulamıştır. Araştırmalarında mitoloji, dil, düşünce ve edebiyat arasındaki ilişkilere odaklanmış ve Türk mitolojisi üzerinde yeni bir yaklaşım tarzı geliştirmiştir. Seyidov, Türk mitolojisinin uzmanı olarak tanınmış ve Türk kültürünün korunması açısından önemli bir değer taşımıştır. Seyidov'un çalışmaları Türk mitolojisi üzerine yaptığı katkılarla tanınmıştır. Türk topluluklarının inançlarının kökenlerini anlamlandırmak için mitleri kullanmış ve mitlerin toplumun düşünce temellerini oluşturduğunu savunmuştur. Ayrıca mitolojinin fonetik ve fenomenoloji disiplinleriyle incelenmesi gerektiğini belirtmiştir. Seyidov, Türk mitolojisi ve din tarihi üzerine yapılan çalışmalara önemli katkılar sağlamıştır. Eserlerinde Türk topluluklarının efsaneleri, sözlü kültürleri ve geleneği mit ve din ilişkisi bağlamında ele almıştır. Mireli Seyidov'un çalışmaları, Türk mitolojisi ve kültürü üzerine yapılan araştırmalara yeni bir bakış açısı getirmekte ve Türk dünyasında önemli bir değere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Mireli Seyidov was a researcher who lived in Azerbaijan between 1918 and 1992 and focused on Turkish mythology and culture. His studies highlighted the importance of myths in shaping the foundational beliefs of society and emphasized the presence of common mythological values among Turkish communities. Through his researches, Seyidov considered the connectedness of mythology, language, thought, and literature also developed a new approach to Turkish mythology. As an expert in Turkish mythology, Seyidov has a significant value in preserving Turkish culture. Seyidov's contributions were recognized for their impact on Turkish mythology. He utilized myths to decipher the origins of Turkish communities' beliefs and argues that myths form the basis of societies thinking. Additionally, he stressed the need to study mythology through phonetics and phenomenology disciplines. Moreover, Seyidov made important contributions to the field of Turkish mythology and religious history. In his works, he delved into the legends, verbal traditions, and customs of Turkish communities, also examined them within the context of myth and religion. Mireli Seyidov's researches brought a new perspective to the study of Turkish mythology and culture, holding significant value in the Turkish world.