Göçmenlerde benlik ve kimlik sunumu
Self and identity presentation in immigrants
- Tez No: 810877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ERYİĞİT GÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Erving Goffmann mikro bir bakış açısıyla gündelik hayatı ele almıştır. Goffman gündelik hayatı tiyatro sahnesine benzeterek, etkileşime giren insanları oyuncu olarak adlandırmıştır. Tiyatro terimlerini kullanarak ve gündelik hayatı tiyatro sahnesine benzeterek anlamlandırmaya çalıştığı teorisi dramaturji adı altında vücut bulmuştur. Türkiye jeopolitik konumu itibariyle göç güzergahı üzerinde yer almaktadır. Bu noktada ülkemiz birçok göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası göçün 2000'li yıllardan sonra artarak ve hızlanarak, gönüllü veya zorunlu olarak gerçekleşmesi farklı kültürdeki insanların birbiriyle etkileşime girmesine olanak sağlamıştır. Araştırmamızda gönüllü veya zorunlu olarak göç etmiş bireylerin benlik ve kimlik sunumlarına odaklanılmıştır. Benlik ve kimlik sunumunda dil, din, etnik köken, yaş, cinsiyet ve eğitim durumuna göre farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Konya il merkezinde yaşayan, 15 farklı ülkeden 25 göçmen ile görüşülmüştür. Önceden hazırlanmış mülakat soruları sorularak verilen cevaplar doğrultusunda veri analizi yapılmıştır. Veri analizi sonucunda göçmenlerde benlik ve kimlik sunumunda dil, din, etnik köken, eğitim durumu, yaş ve cinsiyete göre farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erving Goffman dealt with daily life from a microperspective. Goffman likened everyday life to the theater stage and named the people who interact as actors. His theory, which he tried to make sense of by using theater terms and comparing daily life to the thaeter stage, came into being under the name of dramaturgy. Turkey is located on the migration route due to its geopolitical position. At this point, our country hosts many immigrants. The fact that international migration has increased and accelerated after the 2000s, voluntarily or compulsorily, has allowed people from different cultures to interact with each other. İn our research, we focused on the self and identity presentations of individuals who have voluntarily or compulsorily migrated. It was examined whether there was a difference in the presentation of self and identity according to language, religion, ethnicity, age, gender and educational status. 25 immigrants from 15 different countries living in the city center of Konya were interviewed. Data analysis was carried out in line with the answers given by asking prepared interview questions. As a result of the data analysis, it has been found that there are differences in the presentation of self and identity in immigrants according to language, religion, ethnicity, education level, age and gender.