Avrupa Birliği'nde aşırı sağ partilerin iklim değişikliğine bakışları
Climate change perspectives of far-right parties in the European Union
- Tez No: 810878
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İklim değişikliği giderek etkilerini daha çok hissettirmekte ve buna bağlı olarak uluslararası kamuoyunda daha fazla konuşulmaktadır. Antroposen çağı olarak isimlendirilen ve insanın doğayı etkileme gücünün muazzam boyutlara ulaştığı bu dönemde bireylerin ve devletlerin bu konudaki tutumları ve eylemleri giderek önem kazanmıştır. Bu doğrultuda Avrupa Birliği'nde giderek etkilerini arttıran kimi yerlerde iktidar oluşumunda yer alan ve çoğunlukla iklim değişikliğinin gerçekliğine ve uygulanan politikalara negatif yaklaştığı düşünülen aşırı sağ partilerin bu konu hakkındaki tutumları da önem kazanmıştır. Bu kapsamda bu çalışma Avrupa Birliği içerisinde 2019 yılındaki Avrupa Parlamentosu seçimleri sonucunda Kimlik ve Demokrasi Grubunu oluşturan 10 partinin iklim değişikliğine yönelik tutumlarını incelemektedir. Hem iklim değişikliğinin hem popülist aşırı sağ fenomeninin ilerleyen süreçte giderek önem kazanacağı düşünüldüğünde ileride ne gibi çıktılar ile karşılaşılabileceği ve nasıl dönüşümler yaşanacağı noktasında düşünmemiz gerekmektedir. Bu doğrultuda bu tezde partilerin programları ve açıklamaları ile iklim değişikliği politikaları incelenmiş ve aralarındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of climate change felt more and more and accordingly, it is being discussed more and more in the international public opinion. The attitudes and actions of individuals and states on this issue have become increasingly important in this period, Anthropocene era iktiwhich the power of human beings to influence nature has reached enormous dimensions. In this direction, the attitudes of far-right parties, which are come to power in some countries in the European Union and are considered to have a negative approach to the reality of climate change and the policies implemented, have also gained importance. In this context, this study examines the attitudes towards climate change of the 10 parties that make up the Identity and Democracy Group in the European Union as a result of the European Parliament elections in 2019. Considering that both climate change and the populist far-right phenomenon will become increasingly important in the future, we need to think about what kind of outcomes and transformations may be experienced in the future. In this direction, this thesis examines the programs and statements of the parties and their climate change policies and tries to reveal the similarities and differences between them.