Glokalizasyon bağlamında iki boyutlu canlandırma kullanımı: google doodle örneği
Using two-dimensional animation in the context of glocalization: the google doodle example
  1. Tez No: 810882
  2. Yazar: MERVE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK FATMA ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Her gün dünya genelinde 150'den fazla dilde milyarlarca arama yapılan Google, dünya çapında 20'ye aşkın veri merkezinde, dünyadaki bilgileri herkes için erişilebilir hale getirme misyonunu taşırken bunu Doodle'lar aracılığı ile eğlenceli kılmaktadır. Tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anlamak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişikliklerin karşılığı olan Doodle'lara, zamanla ABD'de ve diğer ülkelerde olan talep artmış, dünya genelinde Google ana sayfası için 5.000'den fazla Doodle oluşturulmasına yol açmıştır. Harekete sahip bir logo, teknik açıdan genellikle ortalama on saniyeden kısa süren mini bir format olma özelliği taşımanın yanı sıra, temsil ettiği kuruluşun imgesel bir sembolü olmakla birlikte, devinim ile dinamik bir yapıya kavuşarak, iletmek istediği mesaj bağlamında hedef kitle üzerinde daha güçlü bir ifade biçimine bürünmüştür. Böylece dünyada en çok kullanılan arama motoru olma özelliği taşıyan Google'ın bir strateji olarak kullandığı glokalizasyon konusunun canlandırma ekseninde ele alınması bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bilgi ekonomisi kavramına küresel pazar çerçevesinden bakıldığında, gelişmekte olan ülkelerde talep arttıkça ve bu durum iç pazarda olgunlaştıkça ulus ötesi şirketler, neoliberal politikalar dahilinde ürün ve hizmetin küresel boyutta pazarlanmasına yönelik yeni yaratıcı stratejiler geliştirme baskısı altında kalmaktadır. Global bir marka olarak Google, coğrafya değişse bile tüketicinin zihninde benzer bir imajı olan küresel bilinirliğe, bulunurluğa ve arzu edilirliğe sahip, farklı ülkelerdeki pazarlama çalışmalarını standardize ve merkezi bir strateji doğrultusunda hayata geçiren bir markadır. Bu nedenle konunun glokalizasyon bağlamında değerlendirilmesi çalışma olarak alan için önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Every day with billions of searches in more than 150 languages around the world Google, carries out its mission to make the world's information accessible to everyone in more than 20 data centers around the World and Google makes it fun through Doodles. Doodles, which are the equivalent of funny, surprising and sometimes spontaneous changes made to the Google logo to celebrate holidays and anniversaries, and to understand famous artists, explorers and scientists, have increased in demand in the USA and other countries over time, and the Google home page has increased worldwide. It has led to the creation of more than 5,000 Doodles. A logo with movement is technically a mini-format that usually lasts less than ten seconds on average, as well as an imaginative symbol of the organization it represents. At the same time, such a logo gained a dynamic structure with movement and assumed a stronger expression on the target audience in the context of the message it wanted to convey. Thus, the subject of glocalization, which is used as a strategy by Google, is the subject of this thesis. Looking at the concept of information economy from the perspective of the global market, as the demand in developing countries increases and this situation matures in the domestic market, transnational companies are under pressure to develop new creative strategies for the global marketing of products and services within neoliberal policies. As a global brand, Google is a brand that has a similar image in the minds of consumers, even if the geography changes, has global awareness, availability and desirability, and carries out its marketing activities in different countries in line with a standardized and central strategy. For this reason, the evaluation of the subject in the context of glocalization is important for the field as a study.