Küresel ısınma ve iklim değişikliği: Mücadelede kullanılan ekonomik yöntem ve araçlar
Global warming and climate change: Economic methods and tools in combating climate change
- Tez No: 810881
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 544
Özet
İklim bilimi yeryüzü ikliminin beşerî faaliyetler sebebiyle değiştiğini ve problemin kalıcı bir şekilde çözülebilmesi için öncelikle insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının hızlı bir şekilde azaltılmasının zorunlu olduğunu iddia etmektedir. Bilimsel açıdan ihtiyaç duyulan emisyon azaltımlarının gerçekleştirilebilmesi de sosyo-ekonomik sistemde köklü bir dönüşümü gerekli kılmaktadır. İklim ve iktisat bilim dallarının bakış açıları arasında problemin tespit ve çözümüne ilişkin var olan önemli felsefi ve metodolojik farklılıklar, ihtiyaç duyulan dönüşümün gerçekleştirilmesinin önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada, bilimsel çalışmalar aracılığıyla yeryüzü ikliminin beşerî faaliyetler sebebiyle değiştiği ortaya konulmuştur. İklim sisteminin işleyişi ile ilgili var olan teori, yapılan gözlem, modelleme, senaryo ve projeksiyon çalışmaları, insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının gelecek yıllarda hızlı bir şekilde azaltılması gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte ekolojik ve ekonomik bakış açıları arasındaki fark, iklim politikasının amaç, hedef ve yöntemleri konusunda geniş bir uzlaşmanın oluşmasını zorlaştırmaktadır. Çalışmada; iklim bilimi ve ekolojik bakış açısı tarafından zorunlu görülen emisyon azaltımlarının, mevcut ekonomik yöntem ve araçlar aracılığıyla arzu edilen ölçek ve hızda gerçekleştirilmesinin oldukça zor olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate science claims that the earth's climate has changed due to human activities and that it is imperative to reduce human-induced greenhouse gas emissions quickly in order to solve the problem permanently. In order to realize the scientifically required emission reductions, a radical transformation in the socio-economic system is necessary. Important philosophical and methodological differences between the paradigms of climate and economics sciences regarding the determination and solution of the problem constitute an important obstacle to the realization of the required transformation. In this study, which consists of three parts, it has been found that scientific studies revealed that the earth's climate has changed due to human activities. The theory, observations, modeling, scenarios, and projection studies on the functioning of the climate system show that anthropogenic greenhouse gas emissions should be reduced rapidly in the coming years. However, the difference between ecological and economic perspectives makes it difficult to reach broad consensus on the goals, objectives, and methods of climate policy. In the study, it has been concluded that under these conditions, it is very difficult to realize the emission reductions, which are considered necessary by the climate science and ecological perspective, at the desired scale and speed through the current economic methods and tools.