Manganlı çelik borularda kaynak parametrelerinin kaynak akışına, mikroyapıya ve mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
Effect of welding parameters on welding flow, microstructure and mechanical properties in manganese steel
- Tez No: 810904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Otomotiv sektöründe seri aynı zamanda da kaliteli üretimin sağlanması için optimum parametreleri belirlemenin önemi oldukça önem kazanmıştır. Otomotiv sektöründe kaynak edilebilirlik ve işlenebilirlik özelliklerinden dolayı Mangan oranı yüksek borular vazgeçilmezi haline gelmiştir. Demir Çelik sektöründe fazla şekilde uygulanan kaynak yöntemi, borunun kimyasal, mekanik özelliklerini ve iç yapısını önemli derecede etkilemektedir. HFIW/HFW (Yüksek Frekanslı İndüksiyon Kaynağı) küçük çaplı aynı zamanda yüksek hassasiyeti bulunan boruların üretiminin gerçekleşmesi için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Otomotiv sektöründe malzemenin kalitesini ve hızını üretimde gerçekleşen birleştirme işlemi sırasındaki kaynak parametreleri önemli ölçüde etkilemektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte üretimin kaliteli ve hızlı yapılmasına olanak sağlamaktadır. Deneyim ve istatistiksel veriler sonucunda kalite kontrol sağlanarak bunun sonucunda kalitenin garanti altına alınması imkan sağlanmıştır. Manganlı boru üretiminde kaynak parametrelerinde en verimli üretimin gerçekleşmesini sağlamaktır. Yapılan bu çalışma sonucunda otomotiv sektöründe denge çubukları ve şaft boruları olarak kullanılan 26MnB5 çelik borular yüksek frekans kaynak yöntemi kullanılarak üretilmiş; üretim parametrelerinden ile kaynak altı çıkış mesafesi, indüktör mesafesi farklı parametreleri borunun şekillendirilmesi malzemenin mikro yapısı, mekanik özellikleri diğer kuvvetler altındaki davranışının yorumlanması ve en uygun parametreler belirlenmesidir. Bu hedef doğrultusunda en verimli ve kaliteli parametrelere ulaşılması hedeflenerek hem mikroskobik hem de mekanik testler uygulanarak, ulaşılan sonuçlara bağlı olarak literatüre ve otomotiv sektörüne katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of determining the optimal parameters for high-quality and fast production is quite high to carry out corrective actions efficiently. And, pipes with a high manganese content are indispensable for the automotive sector, as they significantly affect the properties of the material, mainly its malleability and weldability. The welding method, the use of which is quite common, significantly affects the microstructure and mechanical properties of the material. It is widely used to produce small diameter pipes with higher sensitivity to defects in the welding bond line during the HFIW/HFW (High Frequency Induction Welding) process. For this reason, it is of great importance to determine the welding parameters in the joints made in the automotive sector, where speed and material quality are very important in the production. Thanks to today's advanced technology, it is possible to make quality and fast production. As a result of the experience in engineering applications and statistical evaluations, it has been possible to control quality and thus guarantee quality. To ensure the most efficient production welding parameters in conventionally produced manganese pipes. In this study, 26MnB5 steel pipes, which are used as balance bars, especially in the automotive sector, are used in high frequency welding method; it is aimed to shape the pipe under the welding outlet diameter, inductor distance and power parameters with high pulse value process parameters and to interpret the microstructure, hardness, behavior of the material under other forces by changing these parameters and to determine the existence of the most appropriate parameters. For this purpose, it is aimed to contribute to the literature and industry by reaching the most efficient and high-quality parameters by using both microscopic examinations and mechanical tests.