A.Ü. Ziraat Fakültesi araştırma-uygulama çiftliği topraklarında bulunan bazı bitki besinleri
Some nutrients at the soils of the research and training farm of the faculty of agriculture, Ankara University
- Tez No: 5729
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA-UYGULAMA ÇİFTLİ?İ TOPRAKLARINDA BULUNAN BAZI BlTKÎ BESİNLERİ Ender ELTAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU 1987, Sayfa: 62 Jüri: Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof. Dr. Güler SOMER Doç. Dr. Cengiz ÖZSAVAŞÇI Bu araştırmada Ankara üniversitesi Ziraat Fakül tesi Araştırma-Uygulama Çiftliği 'ne ait 4200 dekarlık araziden, 0-30 cm derinlikten, toprak örnekleri alınmış ve analizleri yapılmıştır. Atomik absorpsiyon spektrofotometresi kullanılarak topraktaki demir, çinko, bakır, mangan elementleri çeşit li ekstraksiyon metodlarıyla tayin edilmiştir. Bu tayin lerde ekstrakte edici olarak EDTA, DTPA gibi kompleksle- yiciler, HCİ, CH3COOH gibi asitler ve su denenmiştir. Ayrıca ekstrakte edilebilen element miktarına çalkalama süresi, sıcaklık, asit konsantrasyonu gibi parametrelerin etkileri de araştırılmıştır. Alev fotometresi kullanılarak su ve amonyum asetat ile topraktan ekstrakte edilebilen sodyum ve potasyum için de aynı parametreler denenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekstraksiyon, Atomik absorpsiyon spektrofotometresi, Alev emisyon fotometresi, Demir, Çinko, Bakır, Mangan, Sodyum, Potasyum.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. Thesis SOME NUTRIENTS AT THE SOILS OF THE RESEARCH AND TRAINING FARM OF THE FACULTY OF AGRICULTURE, ANKARA UNIVERSITY Ender ELTAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU 1987, Page: 62 Jury: Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof. Dr. Güler SOMER Assoc. Prof.Dr. Cengiz ÖZ SAVAŞÇI In this research, surface soil samples (0-30 cm) from the lands of the Research and Training Farm of the Faculty of Agriculture, Ankara University of approximately 420 0 da were collected and analysed. Iron, zinc, copper and mangan contents in the soils were determined through various extraction methods with atomic absorption spectrophotometer. Various complexing agents such as EDTA, DTPA; acids such as HCl, CH^COOH and water were tested as extractor in the analysis. The effects of some parameters i.e. shaking period, temperature, acid concentration on the rate of extracted elements were investigated, too. The same parameters were studied using flame photometer for sodium and potassium elements extractable with water and ammonium acetat from soil. KEY WORDS: Extraction, atomic absorption spectrophotometer, flame emission photometer, iron, zinc, copper, manganese, sodium and potassium.