Değişen ve değişmeyen unsurlar: Gençliğin kültürü üzerine sosyolojik bir inceleme
Changing and unchanging elements: A sociological research on the culture of youth
  1. Tez No: 810925
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gençlik, bir toplumu anlamak için oldukça önemli bir sosyal kategoridir. Modernleşme hareketleriyle birlikte sosyal bir kategori olarak tartışılmaya başlayan gençlik, değişim için oldukça önemli bir insan kaynağı sunmaktadır. Kendinden önceki gelenek, değer ve inanış gibi kültürel pratiklere eklemlenerek kendine has gençlik kültürü meydana getiren kuşak, gençliği ve dönemi anlamanın kilit noktalarından biridir. Gelişmekte olan ülkelerin en önemli unsurlarından olan gençlik, toplumsal kalkınmanın mihenk taşlarındandır. Gençliği anlamanın yolu da kuşağı anlamaktan geçer ve kuşak tarih boyu inşa edilen olgudur. Bu bağlamda, kuşak kavramının kilit rol üstlenmesi ve gençlikte ortak bir dünya görüşü yaratması kuşağın temel özelliklerindendir. Kuşak içerisinde farklı gençlik kuşaklarının var olması kaçınılmazdır. Okuyan genç kuşakta bu çeşitliliğin bir parçasıdır. Kuşak içerisindeki kuşak kümelerinden biridir. Bu sebeple, farklı şehirlerden üniversite okumaya gelen öğrenci genç kuşak bu tez çalışması için oldukça önemlidir. Çünkü üniversiteler birden fazla kuşak kümesinin bir araya geldiği mekanlardır. Bu amaç doğrultusunda bu tezin verileri nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılarak oluşturulmuştur. Katılarak gözlem ve derinlemesine görüşme teknikleri kullanılarak kısmi bir gençlik kültürü aktarılmaya çalışılmıştır. İzmir'de üniversite okuyan 8 genç ile gerçekleştirilen görüşmelerde hayat hikayeleri toplanmış ve yorumlanmıştır. Aynı zamanda üniversite gençliğinin zaman geçirdiği sosyal mekanlarda alan araştırması yürütülmüştür. Bu tez yalnızca bir grup üniversite öğrencisini kapsamaktadır. Tüm genç kuşağı analiz etme gibi bir amaç taşımamaktadır.
Özet (Çeviri)
Youth is a very important social category for understanding a society. Youth, which started to be discussed as a social category with the modernization movements, offers a very important human resource for change. The generation that creates a unique youth culture by being articulated with cultural practices such as traditions, values and beliefs before it is one of the key points of understanding youth and the period. Youth, one of the most important elements of developing countries, is one of the cornerstones of social development. The way to understand the youth is to understand the generation and generation is a phenomenon that has been built throughout history. In this context, the key role of the generation concept and the creation of a common worldview in youth are among the main characteristics of the generation. It is inevitable that there will be different generations of youth within the generation. The younger generation who reads is part of this diversity. It is one of the generation clusters within the belt. For this reason, the young generation of students coming from different cities to study at universities is very important for this thesis. Because universities are one of the places where more than one generation cluster comes together. For this purpose, the data of this thesis were created by using qualitative research methods and techniques. A partial youth culture was tried to be conveyed by participating, using observation and in-depth interview techniques. In the interviews held with 8 young people studying at university in Izmir, their life stories were collected and interpreted. At the same time, a field study was conducted in the social spaces where university youth spend time. However, this thesis covers only a group of university students. It does not aim to analyze the entire younger generation.