Bazı arpa (Hordeum vulgare L.) çeşitlerinin Akdeniz ekolojisine adaptasyonu ot verimi ve kalitelerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of adaptation, herbage yield and quality of some barley (Hordeum vulgare L.) varieties to the Mediterranean ecology
  1. Tez No: 810932
  2. Yazar: MUHİTTİN SERTPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÜHA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş ili ekolojik koşullarında bazı arpa çeşitlerinin ot verimi ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2020-2021 yetiştirme döneminde, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümüne ait olan deneme sahasında yürütülmüştür. Çalışmada Compagne, Ibaıona, Arconda, Yalın, Çetin2000, asil, Aydan hanım, Bozlak, Misket ve Akar arpa çeşitleri kullanılmıştır. Tarla denemesi, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre ham kül oranı haricinde incelenen diğer tüm özellikler bakımından çeşitler arasında istatiksel olarak herhangi bir fark olmadığı belirlenmiştir. Yeşil ot veriminin 1046-1506 kg/da, kuru ot veriminin 334-484 kg/da, kuru madde oranının % 29.66-33.30, ham protein oranının % 11.9-14.0, ham kül oranının % 6.48-8.67, NDF oranının % 62.30-68.17, ADF oranının % 32.05-36.58, sindirilebilir kuru madde değerinin % 59.58-64.42, kuru madde alım değerinin % 1.76-1.93, nispi yem değerinin 83.28-95.34 değerleri arasında olduğu saptanmıştır. Çeşitler arasında yeşil ot verimi yönünden Compagne, ham protein oranı yönünden Yalın, nispi yem değeri yönünden ise Asil çeşidinde en yüksek değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the experimental field of Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, in order to determine the effects of some barley varieties on herbage yield and quality in the ecological conditions of Kahramanmaraş province in the 2020-2021 growing period. Compagne, Ibaona, Arconda, Yalın, Çetin2000, asil, Aydan Hanım, Bozlak, Misket and Akar barley varieties were used in the study. The field experiment was carried out according to randomized complete block design (RCBD) with three replications. According to the results of the research, it was determined that there was no statistical difference between the varieties in terms of all the other characteristics examined, except for the crude ash ratio. Green herbage yield changed between 1046-1506 kg/da, dry herbage yield changed between 334-484 kg/da, dry matter ratio changed between 29.66-33.30%, crude protein ratio changed between 11.9-14.0%, crude ash ratio changed between 6.48-8.67%, NDF ratio changed between 62.30-68.17%, ADF ratio changed between 32.05-36.58%, the digestible dry matter value changed between 59.58-64.42%, the dry matter intake value changed between 1.76-1.93% and the relative feed value changed between 83.28-95.34%. Among the varieties, the highest values were obtained in Compagne in terms of green grass yield, in Yalın in terms of crude protein ratio, and in Asil in terms of relative feed value.