Pediatrik maligniteli hastalarda akut febril nötropenik atak sırasında ve sonrasında kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions during and after acute febrile neutropenic attack in patients with pediatric malignancies
  1. Tez No: 810937
  2. Yazar: ALİ TUGAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TÖRET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Febril nötropeni atakları (FNA), enfeksiyonlar ve sepsis; maligniteli çocuklarda özellikle yoğun kemoterapi protokollerinin uygulanması sonrasında en sık karşılaşılan komplikasyonlardandır. Biz çalışmamızda FNA sırasında kardiyak disfonksiyon olup olmadığını araştırdık. Çalışmamıza 36 febril nötropeni atağı (%41,7'si (n=15) kadın ve %58,3'ü (n=21) erkek) dahil edilmiştir. FNA'ların kardiyak değerlendirmesi; atağın 1. ve 7. günlerinde 2 boyutlu, M mode, doku Doppler ve pulsed-wave ekokardiyografi (EKO) ile sistolik ve diyastolik fonksiyonların ölçülmesi ile yapıldı ve 1., 3. ve 7. günlerde ölçülen inflamasyon belirteçleri (CRP, prokalsitonin) ve kardiyak biyomarkerlar ile (Troponin T, CK-MB, NT-proBNP) ilişkileri araştırıldı. EKO incelemelerinde diyastolik disfonksiyonu gösteren transmitral A (67,76±16,73 cm/sn'den 59,58 ± 12,58 cm/sn'e), transtriküspit A (54,60±12,38 cm/sn'den 48,46±11,97 cm/sn'e) ve triküspit anulus A' velositelerinin (14,53±6,87 cm/sn'den 11,07±4,09 cm/sn'e) 1. günden 7.
Özet (Çeviri)
Febrile attacks of neutropenia (FNA), infections and sepsis are the most common complications in children with malignancy, especially after the application of intensive chemotherapy protocols. In our study, we investigated whether there was cardiac dysfunction during FNA. Our study included 36 episodes of febrile neutropenia (41.7% (n=15) female and 58.3% (n=21) male). Systolic and diastolic cardiac functions were measured by 2-dimensional, M mode, tissue Doppler and pulsed-wave echocardiography (ECHO) on the 1st and 7th days of the attack. Relationships between ECHO parameters with inflammation markers (CRP, procalcitonin) and cardiac biomarkers (Troponin T, CK-MB, NT-proBNP) that measured on the 1st, 3rd and 7th days were investigated.