Basın işletmelerinin yönetiminde bilişim sistemleri ve uygulaması
Information systems in the management of media business and an application
- Tez No: 81095
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ VURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İşletme, Journalism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Özet Bilişim sistemleri ve bu sistemlerin organizasyonlarda etkin bir yönetim sistemi olarak kullanılmaları gün geçtikçe daha önem kazanmaktadır. Bilişim sistemleri sürekli olarak bir gelişme göstermekte ve bu sistemlerin organizasyonlara uyarlanması gerek teknik ve gerekse yönetimsel olarak büyük güçlükler ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanm amacı bilişim sistenüerinin geliştirilmesinde ve yönetilmesinde karşılaşılan problemleri ortaya koyarak bunların çözümlerini incelemek ve bu süreci bir basm işletmesinin bilişim sistemi yapışma uyarlamaktır. Bilişim sistemleri sadece teknik veya sadece sosyal sistemler olarak düşünülemezler. Bilişim sistenüerinin stratejik olarak yönetilmesi ve geliştirilmesi teknik ve sosyal sistemlerin birarada düşünülmesi ve bu iki unsurun beraberce yönetilmesi ile sağlanır. Bilişim sistemlerinin yönetilmesinde karşılaşılan karmaşık problemlerin çözümleri için geliştirilmiş olan bir çok yöntem vardır. Bu yöntemlerin bazıları oldukça yapısal yöntemler olmakla birlikte bazıları ise sistem teorisini baz alan daha az yapısal yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilişim sistemlerinin basm işletmelerinde bir rekabet fırsatı olarak görülmesi ve stratejik olarak kullanılması için bu sistemlerin yönetilmesinde karşılaşılan problemlerin ve bu sistemleri geliştirme süreçlerinin iyi tanımlanması kaçınılmazdır. Bu nedenle basm işletmelerinde bir bilişim sistemi yapısının nasıl olması gerektiğine dair modeller bu çalışmada incelenmiştir. Mil
Özet (Çeviri)
Summary Information Systems and the effective use of these systems as strategic management tools is gaining an increasing importance. Due to the rapid development in technology and the complex problems resulting from the interaction of people and technology, the implementation of an information system into an organization is not only a technical but also a managerial challenge. The aim of this study is to investigate the problems encountered in the development and management of an information system and present the alternative solutions through a socio-technical approach with an application in press industry. The strategic management of an information system entails not only technical skills but also managerial and sociological skills. There are some methods developed and used for solving the complex problems in the management of information systems. Some of these methods are highly structured and others are less structured methods based on systems tliinking. The use of information systems in press industry as a competitive weapon and a strategic opportunity is only rendered by defining the managerial problems and alternative system development processes. These processes and problems are investigated in this study with an application in press industry. IX