Enjekte edilebilir kitosan-siklodekstrin bazlı kompozit biyomalzemelerin geliştirilmesi
Development of injectable chitosan-cyclodextrin based composite biomaterials
- Tez No: 810962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN KINALI DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Enjekte edilebilir jeller biyotıp alanında, özellikle ilaç salımı ve doku mühendisliği başta olmak üzere bır çok alanda tercih edilmektedir. Bu çalışmada, polietilenglikol ile modifiye edilmiş siklodekstrin moleküllerinin sentezinin ardından karbon nanotüp içeren enjekte edilebilir fiziksel jeller hazırlanmaıştır. Her basamakta sentezlenen moleküllerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Enjekte edilebilir jellerin FT-IR ve SEM analizleri yanında, su temas açısı ölçümleri ile hidrofilik-hidrofobik karakterleri belirlenmiştir. Karbon nanotüp içeren ve içermeyen kitosan/CD-PEG karışımlarının enjekte edilebilir özellikte olduğu belirlenmiştir. Tez kapsamında geliştirilen enjekte edilebilir jellerin aynı zamanda kontrollü salım poltansiyeli ile farklı uygulamalarda da yer alma potansiyeli mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Injectable gels are preferred in many fields, especially biomedicine, drug delivery, and tissue engineering. In this study, injectable physical gels containing carbon nanotubes were prepared after the synthesis of cyclodextrin molecules modified with polyethyleneglycol. The characterization of the synthesized molecules in each step was carried out. In addition to FT-IR and SEM analyses of injectable gels, their hydrophilic-hydrophobic characteristics were determined by water contact angle measurements. It has been determined that chitosan/CD-PEG mixtures with and without carbon nanotubes are injectable. Injectable gels developed within the scope of the thesis also have the potential to take part in different applications with their controlled release potential.