Characterization and identification of sugar beet leaves proteins and effect of high-pressure extraction in protein profiles
Şeker pancarı yaprağı proteinlerinin karakterizasyonu ve tanımlanması ve yüksek basınçlı ekstraksiyonun protein profillerine etkisi
- Tez No: 810965
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA ÖZCAN KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son zamanlarda bitki bazlı proteinlere olan ilgi oldukça artmıştır. Bitkilerden alternatif protein kaynaklarının üretimi ile yapılan araştırmalar da buna bağlı olarak artış göstermektedir. Şeker pancarı yaprağı, kuru madde bazında ortalama %20 ham protein olan yüksek protein içeriği ile bu talebi karşılama potansiyeline sahiptir. Tarımsal atık olarak da kabul edildiğinden, protein kaynağı olarak değerlendirilmeleri onları besin zincirine geri kazandırılabilecektir. Protein ekstraksiyonu birçok farklı çöktürme yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca farklı ön işlemler kullanılarak ekstraksiyon verimi arttırılmaktadır. Bu çalışmada, izoelektrik noktaya göre çöktürme, ısı pıhtılaştırma ile çöktürme ve amonyum sülfat ile çöktürme olmak üzere üç farklı çöktürme yöntem kullanılarak şeker pancarı yapraklarından RuBisCo proteinleri ekstrakte edilmiştir. Aynı zamanda, yüksek basınç destekli ekstraksiyon kullanarak protein veriminin arttırılması incelenmiştir. Yüksek basınç destekli ekstraksiyon deneyleri 1440 bar'dan 2 geçiş uygulanarak gerçekleştirilirmiştir. Ekstrakte edilmiş şeker pancarı yaprağı proteinleri dondurularak kurutulmuş ve sonrasında karakterize edilmiştir. Toplam protein içeriği Kjeldahl yöntemiyle ve çözünebilir protein içeriği Lowry yöntemiyle ölçülmüştür. Yapısal değişiklikler, Fourier Transform Infrared (FTIR) spektroskopisi ile belirlenmiştir. Kapsamlı protein karakterizasyonu için ise Kütle Spektrometresi tabanlı proteomik yaklaşım kullanılmıştır. Kjeldahl yöntemi ile ISO, HC, AS, ISOHP ve HCHP için sırasıyla %64, %66, %74, %76 ve %75 protein yüzdesi bulunmuştur. Kütle spektrometresi tabanlı proteomik analizle, toplamda 817 protein bulunmuş ve tüm yöntemler bir araya getirildiğinde ISO, HC, AS, ISOHP ve HCHP için sırasıyla 764, 763, 733, 752 ve 760 protein elde edilmiştir. En çok görülen protein olan RuBisCo, tüm koşullarda benzer miktarda bulunmuştur ve RuBisCo konsantrasyonu sırasıyla ISO, HC, AS, ISOHP ve HCHP için sırasıyla %29.91, %16.65, %35.81, %27.60 ve %26.17 olarak bulunmuştur. Analizler sonucu, yüksek basınç destekli tekniklerin öncelikli olarak protein miktarını artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The interest in plant-based proteins has increased considerably nowadays. Production of alternative protein sources from plants is continuously explored. Sugar beet leaves have the potential to satisfy that demand due to their high protein content with an average of 20% crude protein on dry matter basis. They are considered as agricultural waste and utilizing them as protein sources can bring them back into the food chain. Protein extraction can be performed with many different precipitation methods. Moreover, extraction efficiency can be increased by using different pre- treatments. RuBisCo stands as the highest detected protein in sugar beet leaves. In this study, the extraction of RubisCo proteins from sugar beet leaves have been carried out using three different precipitation methods: isoelectric point precipitation, heat coagulation, and ammonium sulfate precipitation. In addition, effect of high-pressure homogenization on the extraction yield of protein was also investigated. High pressure-assisted extraction was conducted at 1440 bar for 2 passes. Following the extraction, proteins were freeze dried and characterized. Kjeldahl method was used to measure the total protein content and the Lowry method was used to measure soluble protein content. Structural changes were monitored by Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopy. For comprehensive protein characterization, a Mass Spectrometry-based proteomic approach was followed. The Kjeldahl method found the overall protein percentages for ISO, HC, AS, ISOHP, and HCHP were %64, %66, %74, %76, and %75, respectively. Through mass spectrometry-based proteomics total of 817 proteins were found with all methods combined. 764, 763, 733, 752, and 760 proteins yielded at ISO, HC, AS, ISOHP, and HCHP, respectively. RuBisCo, the most abundant protein, exhibited similar intensity levels across all conditions. The RuBisCo content was 29.91%, 16.65%, 35.81%, 27.60%, and 26.17%, respectively, in ISO, HC, AS, ISOHP, and HCHP. Cluster analysis indicated that, high-pressure assisted techniques showed elevated levels of proteins predominantly.