Performatif bir etkinlik olarak okuma tiyatrosu
Readers' theater as a performative activity
- Tez No: 810980
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, okuma tiyatrosunun ne olduğunu, amaçlarını, yöntemlerini ve okuma ediminin çağdaş tiyatrodaki yerini araştırmakta ve okuma ediminin performatif özelliğini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Okuma, alımlayıcının aktif bir biçimde katıldığı, metin üzerinden yeni bağıntılar kurmaya fırsat tanıyan, metni okuyanı da her defasında yeni bir deneyimin parçası haline getiren bir icradır. Okuma tiyatrosu ise sahneye özgü elemanların minimal ölçüde kullanıldığı, metnin oyuncular tarafından sesli yorumlanmasına dayanan, seyircinin de katılımına açık bir şekilde düzenlenen alternatif bir tiyatro biçimidir. Okuma edimini kullanan bazı çağdaş oyunlar ise; metni kendine özgü maddeselliği ile dönüştürülebilen ve müdahale edilebilen bir materyal olarak sahneye taşıyan, metindeki anlamı reji yardımıyla çeşitleyip farklı bakış açılarına açık hale getiren bir stratejiye odaklanır. Bu estetik tercihi analiz edebilmek için Postmodern bir yaklaşımla okuma edimini bağımsız, yaratıcı ve performansın önemli bir bileşeni olarak kullanan üç oyun; Katie Mitchell'ın yönettiği“Orlando”, Thomas Ostermeier'in yönettiği“Rückkehr nach Reims”, She She Pop'un kolektif çalışması“Sieben Schwestern”incelenmiştir. Yapılan inceleme ile çağdaş sahnede metne yeni bir yer sunan okuma ediminin ortaya koyduğu estetik olanaklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates what reading theater is, its aims, methods and the place of reading in contemporary theater and tries to reveal the performative feature of reading. Reading is a performance in which the reader and the receiver actively participate, giving the opportunity to establish new relationships through the text, and making both the text and the reader a part of a new experience each time. Readers' Theater, on the other hand, is an alternative form of theater in which the elements specific to the stage are used minimally, the text is read aloud by the actors, and is open to the participation of the audience. Contemporary and performative plays using the act of reading; focuses on a strategy in which the text exists independently from other theatrical elements, but coexists, that brings the text to the stage as a material that can be transformed and intervened with its unique materiality, diversifying the meaning in the text with the help of the director and making it open to different perspectives. In order to analyze this aesthetic preference, three plays that use the act of reading as an independent, creative and important component of performance with a Postmodern approach;“Orlando”directed by Katie Mitchell,“Rückkehr nach Reims”directed by Thomas Ostermeier, collective work of she She she She Pop“Sieben Schwestern”are examined. With the examination, the aesthetic possibilities of the act of reading, which offers a new place to the text in the contemporary scene, are explained.