Şişli Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvurankadınlarda meme kanseri tarama testlerini yaptırmadurumlarının değerlendirilmesi
Applicable to sisli education family HEALTH centerbreast cancer screening tests in womenassessment of their conditions
  1. Tez No: 810995
  2. Yazar: ALP ADAMHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Şişli Gülbahar Eğitim Aile Sağlığı Merkezine Başvuran 40-69 yaş arası kadınların tarama testlerini yaptırma durumlarının değerlendirilmesini amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel-tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. 01.02.2023-01.04.2023 tarihleri arasında polikliniklere ayaktan başvuran 40-69 yaş arası kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Anketler 384 katılımcı ile yazılı ve sözlü onamları alınarak doktor eşliğinde uygulanmıştır. Anketimiz 30 sorudan oluşmaktadır ve ilk 8 soru sosyodemografik ögeleri ölçerken 8-14 sorular arası ilk adet görme yaşı, emzirme süresi ve doğum sayısı gibi bilgileri, kalan sorular ise meme kanseri tarama testlerini yaptırma durumları ve ailesinde meme kanseri olup olmadıkları ve nasıl tedavi gördüklerini ölçmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study; We aimed to evaluate the screening tests of women aged 40-69 years who applied to Şişli Gülbahar Education Family Health Center. MATERIALS AND METHODS: The study was planned as a cross-sectional-descriptive questionnaire study. It was carried out with women between the ages of 40-69 who applied to outpatient clinics between 01.02.2023 and 01.04.2023. The questionnaires were administered to 384 participants in the presence of a doctor, after obtaining their written and verbal consent. Our survey consists of 30 questions and the first 8 questions measure the sociodemographic elements, while the 8-14 questions measure information such as age at first menstruation, breastfeeding duration and number of births, and the remaining questions measure whether they have had breast cancer screening tests and whether they have had breast cancer in their family and how they have been treated.