40-69 yaş arası kadınların meme kanseri taraması için mamografi çektirme durumlarının ve nedenlerinin araştırılması
Investigation of the situations and reasons of mamography for breast cancer screening of women between 40-69 years
- Tez No: 732256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
40-69 yaş arası kadınların meme kanseri taraması için mamografi çektirme durumlarının ve nedenlerinin araştırılması GİRİŞ VE AMAÇ: Dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalar kadınların mamografi çektirme oranlarının yeterli olmadığını ayrıca farklı sosyal sınıflarda ve farklı kültürel özelliklere sahip bireylerin mamografi çektirme oranlarında değişiklikler olduğunu ve bu oranın özellikle kırsal kesimde daha da düşük olduğunu bize göstermektedir. Bu çalışmamızda Avcılar 9 nolu Aile Sağlığı Merkezine (ASM) kayıtlı 40-69 yaş arası kadınların meme kanseri için mamografi çektirme oranlarını araştırmak, bu kişilerin mamografi çektirmeme nedenlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul ilinde Avcılar 9 nolu ASM'ye başvuran 40-69 yaş arası çalışmaya katılan 286 kadının gönüllü onam formları alınarak Katılımcılara sosyo-demografik veri formu, Mamografi yeterlilik Ölçeği, Mamografi Yarar ve Engel Algısı, Meme kanseri Kadercilik Ölçeğini içeren anket formu yüzyüze ya da google formlar üzerinden çevrimiçi ortamlardan paylaşılarak doldurulmuştur. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Studies conducted in the world and in Turkey show us that the mammography rate of women is not sufficient, and that there are changes in the mammography rates of individuals from different social classes and with different cultural characteristics, and this rate is even lower especially in rural areas. In this study, it was aimed to investigate the mammography rates for breast cancer in women aged 40-69 years registered with the Family Health Center No. 9 in Avcılar, and to determine the reasons for not having a mammogram. MATERIAL AND METHODS: Voluntary consent forms of 286 women aged 40-69 who participated in the study, who applied to the Family Health Center No. 9 in Istanbul, were obtained, and the questionnaire form including socio-demographic data form, Mammography Adequacy Scale, Perception of Benefits and Obstacles in Mammography, Breast Cancer Fatality Scale was administered face-to-face. It was also filled out by sharing online via google forms. SPSS 25.0 package program was used for data analysis in the study.