Investigation, design and characterization of luminescence properties of rare earth elements on glass-ceramic coatings
Nadir toprak elementlerinin cam-seramik kaplamalar üzerindeki lüminesans özelliklerinin araştırılması, tasarımı ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 810996
  2. Yazar: ABDİ SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Cam-seramik malzemeler, cam matris içerisinde kontrollü kristalizasyon yöntemi ile oluşturulan seramik kristaller içeren bir inorganik kompozit malzemedir. Cam seramik kompozit malzemeler, yüksek darbe dayanımı, yüksek kimyasal kararlılık, yüksek termal şok dayanımı, ayarlanabilir optik özellikleri gibi birçok özelliklere sahiptir. Cam-seramik kaplama teknolojisi, metal altlığın korunması ve cam-seramik kaplamanın vitröz yapısı sayesinde kaplanan metale estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Özellikle elektrik ile aydınlatma gerektiren alanlar, yüksek enerji tüketimi ve buna bağlı olarak artan karbon ayak izi küresel bir sorun teşkil etmektedir. Bu alanlarda çevre dostu malzemelerin kullanımı oldukça önemlidir. Bu nedenle yüksek kimyasal kararlılık, yüksek darbe direnci ve estetik görünüme sahip olan cam-seramik kaplamalar kazandırılan lüminesans özellik ile enerji tasarrufu ve düşük karbon salınımına katkı sağlamaktadır. Bu araştırma, SrAl2Si2O8:Pr3+, Dy3+ ve SrAl2Si2O8:Er3+, Dy3+ cam-seramik sistemlerinin cam-seramik kaplamaya dahil edilmesiyle cam-seramik kaplamalara lüminesans özellikleri kazandırmayı amaçlamaktadır. Erbiyum, praseodim ve disprosyum, elektronik geçişlerden kaynaklanan güçlü emisyon özelliklerinden dolayı, lüminesans merkezleri oluşturmak için SrAl2Si2O8 matrisine dahil edilmiştir. 1550°C'de 1 saat eritildikten sonra eriterek söndürme yöntemiyle SrAl2Si2O8:Pr3+, Dy3+ ve SrAl2Si2O8:Er3+, Dy3+ cam-seramik sistemler üretilmiştir. Metal altlık numunelerin üzerine astar kat ve ara kat uygulaması yapılarak üst kat uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Elde edilen bu malzemeler, transparan cam-seramik kaplama içerisine ağırlıkça %5, %10, %20 ve %40 oranlarda değirmen katkısı olarak eklenmiş ve sulu sprey uygulama yöntemi ile ara kat üzerine uygulanmıştır. SrAl2Si2O8: Pr3+, Dy3+ ve SrAl2Si2O8: Er3+, Dy3+ cam-seramik partikülleri XRF, XRD, DTA ve raman gibi çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Kaplanmış numune yüzeylerinin incelemesi için SEM, spektroflorometre ve 3D yüzey haritalaması için optik mikroskop gibi çeşitli araçlar kullanıldı. Spektroflorometre analizleri yapılan numuneler için, katkılanmamış transparan cam-seramik kaplama numunesi herhangi bir emisyon pikine sahip olmamasına rağmen, katkılanmış numunelerin ağırlıkça katkı yüzdesi arttıkça belirli dalgaboylarında emisyon pikleri oluştuğu ve bu piklerin giderek yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Bu emisyonlar, SrAl2Si2O8:Pr3+, Dy3+ katkısı yapılmış kaplamalar için 485 nm ve 575 nm dalgaboylarında gerçekleşmiştir ve bu emisyonlar sırasıyla Pr3+(3P0→3H4), Dy3+(4F9/2 → 6H15/2) ve Dy3+(4F9/2 → 6H15/2) enerji band geçişlerini temsil eder. SrAl2Si2O8:Er3+, Dy3+ katkısı yapılmış kaplamalar için ise 450nm, 480nm, 500nm, 550nm, 570nm, ve 660nm dalgaboylarında emisyon gerçekleşmiştir ve Bu emisyonlar sırasıyla Dy3+(4I15/2 → 6H15/2), Dy3+(4F9/2 → 6H15/2), Er3+(2H11/2 → 4I15/2), Er3+(4S3/2 → 4I15/2), Dy3+(4F9/2→6H13/2), ve Dy3+(4F9/2 - 6H11/2) enerji band geçişlerini temsil etmektedir. Bu çalışma, cam-seramik kaplamalara lüminesans özellik kazandırılması ile özellikle reklam ve aydınlatma endüstrisi gibi enerji sarfiyatının yüksek olduğu alanlara çözüm olacağı düşünülmektedir. Ayrıca enerji verimliliği, düşük karbon salınımı, kolay üretilebilir olması, yüksek kimyasal kararlılığı ve yüksek darbe dayanımı ile çevre dostu ve uzun ömürlüdür.
Özet (Çeviri)
Glass-ceramic materials are inorganic composites made of ceramic crystals produced in a glass matrix by controlled crystallization. Glass-ceramic composites are impact-resistant, chemically stable, thermally shock-resistant, and optically adjustable. Due to its vitreous composition, glass-ceramic coating technique protects metal substrates and improves their appearance. The global issue of areas requiring electric illumination, especially those with high energy consumption and the resulting increase in carbon footprint, as billboards, signboards, etc., is cause for concern. It is crucial to employ ecologically sustainable materials in these fields. Glass-ceramic coatings that exhibit luminescent properties are known for their advantageous attributes, including superior chemical stability, notable impact resistance, and attractive appearance. These features render them a valuable asset in promoting energy efficiency and mitigating carbon emissions. The objective of this investigation is to gain luminescent characteristics to glass-ceramic coatings through the incorporation of SrAl2Si2O8: Pr3+, Dy3+ and SrAl2Si2O8: Er3+, Dy3+ glass-ceramic systems into the glass-ceramic coating. Erbium, praseodymium, and dysprosium were incorporated into the SrAl2Si2O8 matrix to generate luminescent centers, owing to their strong emission characteristics arising from electronic transitions. After melting at 1550°C for 1 hour, the glass-ceramic systems SrAl2Si2O8:Pr3+, Dy3+ and SrAl2Si2O8:Er3+, Dy3+ were produced via melt-quenching method. The metal substrate samples were prepared for the top coat application by applying ground and intermediate coat. The aforementioned substances were incorporated into the SiO2-B2O3-Na2O-ZnO-based transparent glass-ceramic coating in proportions of 5%wt, 10%wt, 20%wt, and 40%wt as a milling additive, and subsequently administered to the intermediate coat through the aqueous spray application technique. The glass-ceramic particles of SrAl2Si2O8:Pr3+, Dy3+ and SrAl2Si2O8:Er3+, Dy3+ underwent multiple analyses including X-ray fluorescence (XRF), X-ray diffraction (XRD), differential thermal analysis (DTA), and Raman spectroscopy. The instruments, including SEM, spectrofluorometry, and optic microscope for 3D surface mapping, were employed to examine the coated sample surfaces. Upon conducting spectrofluorometric analysis on the samples, it was observed that the transparent glass-ceramic coating sample that remained unmodified did not demonstrate any discernible emission peaks. As the number of doping substances was elevated in the doped specimens, various emission peaks were observed at particular wavelengths, and their intensities progressively amplified. The coatings doped with SrAl2Si2O8:Pr3+, Dy3+ exhibited emissions at 485 nm and 575 nm, which corresponded to the Pr3+(3P0→3H4), Dy3+(4F9/2 → 6H15/2), and Dy3+(4F9/2 → 6H15/2) energy band transitions, respectively. The coatings that were doped with SrAl2Si2O8: Er3+, Dy3+ exhibited emissions at distinct wavelengths, namely 450 nm, 480 nm, 500 nm, 550 nm, 570 nm, and 660 nm, which corresponded to the Dy3+(4I15/2 → 6H15/2), Dy3+(4F9/2 → 6H15/2), Er3+(2H11/2 → 4I15/2), Er3+(4S3/2 → 4I15/2), Dy3+(4F9/2→6H13/2), and Dy3+(4F9/2→6H11/2) energy band transitions. This research has proposed a resolution, specifically for sectors that consume high levels of energy, such as the advertising and lighting industries, through the integration of luminescent characteristics into glass-ceramic coatings. Furthermore, the aforementioned solution exhibits characteristics that are both environmentally sustainable and durable, including energy efficiency, low carbon emissions, ease of production, high chemical stability, and high impact resistance.