Sınıf öğretmenlerinin dijital materyal oluşturabilme öz yeterlilikleri, teknostres düzeyleri ve dijital yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between classroom teachers' digital material creation self-efficacy, technostress levels and digital competences
  1. Tez No: 811022
  2. Yazar: ESMA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada amaç, sınıf öğretmenlerinin dijital materyal oluşturabilme öz yeterlilikleri, teknostres düzeyleri ve dijital yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Ayrıca bir diğer amacı sınıf öğretmenlerinin dijital materyal oluşturabilme öz yeterlilikleri, teknostres düzeyleri ve dijital yeterlilikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini 215 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öğretmenlerin dijital materyal oluşturabilme öz yeterliliklerini belirlemek için;“Öğretmenlerin Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilikleri Ölçeğinin Geliştirilmesi”, dijital yeterliliklerini belirlemek için“Eğitimciler İçin Dijital Yeterlilik Ölçeği: Uyarlama, Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması”, teknostres düzeylerini belirlemek için ise“Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verileri analiz etmek amacıyla SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın verileri normal dağılım gösterdiği için t-testi, ANOVA, Bonferroni, korelasyon ve çoklu regresyon uygulanarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, sınıf öğretmenlerinin cinsiyet değişkeni incelendiğinde yalnızca dijital yeterlilik ölçeğinde anlamlı farklılık belirlenmiştir. Görev yaptığı bölge değişkeninde teknostres ölçeğinde anlamlı farklılık belirlenmiştir. Hizmet süresi değişkeninde dijital yeterlilik ve teknostres ölçeğinde anlamlı farklılık belirlenmiştir. Öğrenim durumu değişkeninde dijital yeterlilik ölçeğinde anlamlı farklılık belirlenmiştir. Öğretmenlerin dijital materyal oluşturabilme öz yeterlilikleri ile dijital yeterlilikleri arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Öğretmenlerin dijital materyal oluşturabilme öz yeterlilikleri ile teknostres düzeyleri arasında ise düşük düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Öğretmenlerin dijital yeterlilikleri ile teknostres düzeyleri arasında orta düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with this purpose, it evaluates the content of the classroom in terms of various variables, between the characteristics of creating digital materials, technostress and digital competencies. In addition, another aim is to evaluate the relationship between the digital material creation attributes, technostress presence and digital competencies of the class. The sample of the research consists of 215 classroom teachers. In order to determine the self-controls of creating digital materials within the scope of the research;“Development of Teachers' Self-Efficacy for Creating Digital Materials Scale”,“Digital Competence Scale for Educators: Adaptation, Validity and Reliability Study”to determine their digital control, and“Teachers' Technostress Levels Scale”to determine the scope of technostress. SPSS 22 package program was used to analyze the sections obtained in the research. Since the data of the study showed normal distribution, they were analyzed by applying t-test, ANOVA, Bonferroni, ratio and multiple regression. According to the data obtained in the research, the gender variable of the class structure was designed to be directed only in the digital assessment scale. The variable of the region where he worked was taken into account in the technostress measurements. In the service time variable, the method was aimed in the digital certificate and technostress device. In the variable of educational status, it was determined as the method in the digital measuring device. A moderately positive relationship is aimed between teachers' self-efficacy to create digital materials and digital experiences. A low-level negative relationship is aimed between teachers' self-efficacy in creating digital materials and technostress indicators. A moderate negative correlation is aimed between teachers' digital certificates and their technostress.