Aydın sancağında bir liman kenti: Kuşadası kazası (1650- 1750)
A harbour city in Aydın sanjak: Kuşadası district (1650-1750)
  1. Tez No: 811064
  2. Yazar: NAZAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamız XVII. yüzyıldan itibaren önemli bir liman kenti haline gelmeye başlayan, Osmanlı Devleti'nin Batı Anadolu'daki en verimli tarım alanları arasında bulunan başta Menderes Ovasında yetişen tarımsal ürünlerin ve İç Anadolu'nun tarımsal ve hayvansal ürünlerinin bir ihraç noktası haline gelecek olan Kuşadası'nın XVII. yüzyıldaki tarihini, sosyo-ekonomik özelliklerini, başkent İstanbul ile olan bağlantılarını başta Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi'ndeki belgelerden yararlanarak ele almayı amaçlamaktadır. Osmanlı kaynaklarında ve tarihi vesikalarda Kuşadası'na ait bilgiler XVII. yüzyıl itibariyle görülmeye başlar. Bu dönemin kayıtlarında Kuşadası ismine rastlanmamakla birlikte yerleşim, tarihi kayıtlarda kaza-i Anya ismiyle yer almaktadır. Daha sonraki dönemlerde yerleşim ismi tarihi kayıtlarda nefs-i kasaba-i Kuşadası olarak karşımıza çıkacaktır. XVII. yüzyılda önceleri bir kaza merkezi olarak karşımıza çıkan Kuşadası Osmanlı sadrazamlarından Öküz Mehmed Paşa'ya temlik olarak verilmiş ve Paşanın buraya inşa ettirdiği kervansaray ile Kuşadası önem kazanmaya başlaması başlamıştır. Bu iki olay bağlantılı olaylardır. Çalışmamız Kuşadası tarihinde çok önemli bir yeri olan Öküz Mehmed Paşa'yı merkez alarak bir liman şehrinin tarihsel süreçte nasıl geliştiğini açıklamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Our work XVII. In the XVII century, Kuşadası, which started to become an important port city from the 16th century onwards, was one of the most productive agricultural areas of the Ottoman Empire in Western Anatolia and will become an export point for agricultural products grown in the Menderes Plain and agricultural and animal products of Central Anatolia. It aims to deal with its history, socio-economic characteristics, and its connections with the capital, Istanbul, by making use of documents in the Presidential Ottoman Archive. Information about Kuşadası in Ottoman sources and historical documents. century begins to appear. Although the name of Kuşadası is not found in the records of this period, the settlement is named as Kaza-i Anya in historical records. In later periods, the name of the settlement will appear in historical records as nefs-i town-i Kuşadası. XVII. Kuşadası, which appeared before us as a district center in the 19th century, was given to Öküz Mehmed Pasha, one of the Ottoman grand viziers, and Kuşadası started to gain importance with the caravanserai that Pasha had built here. These two events are linked events. Our study aims to explain how a port city developed in the historical process by centered on Öküz Mehmed Pasha, who has a very important place in the history of Kuşadası.