Titreşim izolatörü kullanılarak pres tezgahının temelindeki titreşimlerin azaltılması üzerine bir araştırma
A research on reduction of vibrations at foundation of press workbench using vibration isolator
  1. Tez No: 811084
  2. Yazar: AHMET KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Üretim sırasında preslerde oluşan dinamik kuvvetler tezgâhın gövdesi yardımıyla zemine iletilmektedir. Kuvvetin şiddetine göre zeminde salınım oluşmaktadır. Bu kuvvetlerin yalıtılması amacıyla tezgâh ile zemin arasına yalıtım elemanı olarak izolatör yerleştirilmiştir. İzolatörün, pres zemin titreşim seviyelerinin azaltılmasında etkili olduğu görülmüştür. Çalışmada, verileri elde etmek için sistemin titreşim modelleri oluşturulmuştur, bu amaçla tek serbestlik dereceli ve çift serbestlik dereceli simulink modelleri kurulmuştur. Ayrıca, diferansiyel denklemlerin Matlab çözümleri de yapılmıştır. Çalışmada toprak rijitliği de önemli bir etki olarak göz önünde bulundurulmuştur. Zemine kuvvetin iletiminde izolatör parametreleri ve toprak rijitliği etkili olduğu görülmüştür. Montaj sisteminin rijitlik oranı 0,01 seçildiğinde, zemin titreşiminin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. Deneysel bulgularla dinamik modellemeden elde edilen sonuçların birbirine yakın olduğu görülmüştür. Deneysel sonuçlar, burada önerilen dinamik modelin presin gerçek çalışma durumuyla tutarlı olduğunu ve dinamik modelin geçerliliğinin doğrulandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The dynamic forces that occur in the presses during production are transmitted to the ground with the help of the machine's body. Depending on the strength of the force, oscillation occurs on the ground. In order to isolate these forces, an insulator is placed between the machine and the floor as an insulation element. The isolator has been found to be effective in reducing press floor vibration levels. In the study, vibration models of the system were created to obtain the data, and for this purpose, single degree of freedom and double degree of freedom simulink models were established. In addition, Matlab solutions of differential equations are also made. Soil stiffness was also considered as an important effect in the study. It has been observed that insulator parameters and soil stiffness are effective in the transmission of force to the ground. When the stiffness ratio of the mounting system was selected as 0.01, it was observed that the ground vibration was significantly reduced. It has been observed that the experimental findings and the results obtained from dynamic modeling are close to each other. Experimental results show that the dynamic model proposed here is consistent with the actual working condition of the press and the validity of the dynamic model is verified.