Akdeniz bölgesi kozmik radyasyon dozunun simülasyon programları ile hesaplanması
Estimation of cosmic radiation doses at ground level in Mediterranean region by simulation programs
- Tez No: 811083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFİ ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye illerinin yıllık ortalama kozmik radyasyon doz eşdeğerleri Expacs, Cari 7a ve Fluka / Flair programları ile yapılmıştır. Öncelikle programlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra ise bölgeyi oluşturan şehirlerden alınan veriler analiz edilmiştir. Kozmik radyasyon doz eşdeğeri en fazla Cari 7a programında 483,6±1,98 µS/y ile Isparta ilinde görülürken en az ise yine Cari 7a programında 245,82±1,03 µS/y ile Mersin ilinde görülmüştür. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde kozmik radyasyon doz eşdeğerlerinin, bölgede yer alan şehirlerin rakımları ile doğru orantılı bir şekilde değiştiği tespit edilmiştir. Ancak sonuçların enleme bağlı olarak değiştiği ve aynı enlem üzerinde boylamın etkisinin olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the annual average cosmic radiation dose equivalents of Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin and Osmaniye provinces in the Mediterranean Region of Turkey were made with Expacs, Current 7a and Fluka / Flair programs. First of all, general information about the programs is given. Then, the data taken from the cities that make up the region were analyzed. While the cosmic radiation dose equivalent was highest in Isparta with 483.6±1.98 µS/y in the cari 7a program, it was seen the least in Mersin with 245.82±1.03 µS/y in the cari 7a program. When the results obtained were evaluated, it was determined that the cosmic radiation dose equivalents changed in direct proportion to the altitudes of the cities in the region. However, it has been understood that the results vary depending on latitude and longitude has no effect on the same latitude.