Kapsaisinle muamele edilmiş YKG-1 (glioblastoma) ve HUVEC hücrelerinde telomeraz geni transkript varyantlarının tip ve seviyelerinin belirlenmesi
Determination of type and level of telomerase gene transcripts variants in capsaicin treated YKG-1 (glioblastoma) and HUVEC cells
- Tez No: 811090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN CÖMERTPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
En sık görülen primer malign beyin tümörü olan glioblastoma hücreleri, diğer tüm sağlıklı ve kanserli insan hücreleri gibi, bir genden ifade edilen öncül mesajcı RNA (mRNA)'ları post-transkripsiyonel modifikasyonlar adı verilen bir süreç ile translasyona hazırlayabilirler. Bu hazırlık süreci aynı gen bölgesinden farklı olgun mRNA'ların (transkript varyantlarının) üretilmesini mümkün kılar. Telomeraz, DNA zincirlerinin telomer adı verilen kısımlarının uzamasına yardımcı olan ve kanser hücrelerinde aktivitesinin yükseldiği bilinen bir enzimdir. Telomerler, tüm omurgalı kromozomlarının terminal uçlarında bulunan ve kodlayıcı olmayan tekrarlı DNA dizileridir. Telomeraz enzimi, RNA alt birimi (TER), protein katalitik alt birimi (TERT) ve bazı yardımcı proteinlerden oluşur. İnsan hücrelerinde telomeraz enziminin protein kısmı hTERT olarak gösterilen bir gen bölgesince kodlanır ve buradan 4 farklı transkript varyantı üretilir. Kapsaisin, capsicum spp. cinsi bitkilere acılığını veren ve prostat, meme ya da akciğer zarı kanseri gibi bazı kanser türlerinde anti-proliferatif özelliklere sahip olduğu gösterilmiş fenolik bir bileşiktir. Kapsaisinin sağlıklı ve kanserli insan hücrelerinde hTERT transkript varyantlarını nasıl etkilediğine dair herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada; kanserli (YKG-1 Glioblastoma) ve sağlıklı (HUVEC) insan hücrelerine in vitro koşullarda kapsaisin uygulanması durumunda hTERT transkript varyantı seviyelerinin nasıl değiştiğinin gözlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, her hücre tipi için belirlenmiş IC50 değerinde kapsaisine maruz bırakılan hücrelerde hTERT protein seviyelerinin Western Blotlama (WB) ile belirlemeyi, transkript varyantlarında meydana gelen değişimleri ise qRT-PCR Nested PCR ile gözlemeyi kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma cells, the most common primary malignant brain tumor, like all other healthy and cancerous human cells, can prepare pre-messenger RNA (mRNA) expressed from a gene for translation through a process called post-transcriptional modifications. This preparation process makes it possible to produce different mature mRNAs (transcript variants) from the same gene region. Telomerase is an enzyme that helps elongate parts of DNA chains called telomeres and is known to increase its activity in cancer cells. Telomeres are non-coding repetitive DNA sequences found at the terminal ends of all vertebrate chromosomes. Telomerase enzyme consists of RNA subunit (TER), protein catalytic subunit (TERT) and some auxiliary proteins. In human cells, the protein part of the telomerase enzyme is encoded by a gene region designated hTERT, from which 4 different transcript variants are produced. Capsaicin, capsicum spp. It is a phenolic compound that gives bitterness to plants of the genus genus and has been shown to have anti-proliferative properties in certain types of cancer, such as prostate, breast or pleural cancer. There are no studies on how capsaicin affects hTERT transcript variants in healthy and cancerous human cells. Therefore, in this study; In this study, it was aimed to observe how hTERT transcript variant levels change when capsaicin is administered to cancerous (YKG-1 Glioblastoma) and healthy (HUVEC) human cells in vitro. Our study includes determining the hTERT protein levels in cells exposed to capsaicin at the IC50 value determined for each cell type by Western Blotting (WB), and observing the changes in transcript variants with qRT-PCR Nested PCR.